| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czy w 2012 r. banki przestaną oferować kredyty walutowe?

Czy w 2012 r. banki przestaną oferować kredyty walutowe?

Czy w 2012 r. banki przestaną oferować kredyty walutowe? Już teraz kredyt we franku jest właściwie niedostępny, a kredyt w euro znika z oferty większości banków.

15 tys. zł na rękę trzeba zarabiać, aby móc ubiegać się o kredyt hipoteczny we franku w Nordea Banku – jedynej instytucji, która jeszcze pożycza w szwajcarskiej walucie. O kredyt w euro jest łatwiej, teoretycznie oferuje go kilkanaście banków, jednak w wielu jest to oferta wirtualna, bo albo bank praktycznie nie procesuje wniosków, albo kredyty te mają wysokie marże, które całą operację czynią nieopłacalną.

Zobacz także: Kredyt odnawialny – bezpieczne pieniądze czy pułapka kredytowa?

Z kredytów we franku banki zaczęły się masowo wycofywać latem tego roku. Uczyniły to Polbank, mBank, MultiBank i Alior. Potem przyszła pora na BPH (we wrześniu), a ostatnio to samo zrobiły PKO BP i Deutsche Bank PBC, który w ostatnich miesiącach wymagał dochodu w wysokości 50 tys. zł, więc trudno było nazwać jego ofertę dostępną. Jedynym bastionem franka jest Nordea, ale to czysta teoria. Klient bez produktów w banku, posiadający 10 proc. wkładu własnego (to wymagane przez bank minimum) nie ma co liczyć na atrakcyjną marżę, która w zależności od kwoty kredytu wyniesie od 4,45 do 6,25 p.p. Warto przypomnieć, że w 2007 czy 2008 roku marże dla franka wynosiły 1,0–1,2 p.p.

Według stanu na połowę grudnia 2011 roku kredyty w euro mają w swojej ofercie następujące banki: Alior, BOŚ, BZ WBK, Crédit Agricole, Deutsche Bank PBC, DnB Nord, Getin Noble Bank, Kredyt Bank, mBank, MultiBank, Nordea, Polbank i Raiffeisen.

Ale DnB Nord i Nordea zmieniają priorytety i przenoszą ciężar udzielania kredytów na złote, co oznacza, że na decyzję kredytową w przypadku waluty trzeba długo czekać, a i tak nie ma gwarancji sukcesu. Oba banki specjalizowały się w kredytach walutowych i w połączeniu z rezygnacją PKO BP (największy gracz na rynku) i kilku innych banków oznacza to znaczne uszczuplenie możliwości zadłużenia się w obcej walucie.

Zobacz także: Kredyt-chwilówka: nie wpadnij w spiralę zadłużenia!

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W 2012 r. banki mogą wycofać kredyty walutowe za swojej oferty. Fot. Fotolia
W 2012 r. banki mogą wycofać kredyty walutowe za swojej oferty. Fot. Fotolia

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »