REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Możesz mieć problemy z kredytem przed świętami

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance
Możesz mieć problemy z kredytem przed świętami. Fot. Shutterstock
Możesz mieć problemy z kredytem przed świętami. Fot. Shutterstock
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Możesz mieć problemy z kredytem przed świętami – to wynik zmian w prawie związanych nową ustawą o kredycie konsumenckim, która wejdzie w życie 18 grudnia 2011 r.

Kredytować prowizję i inne koszty około kredytowe czy nie? W świetle nowej ustawy o kredycie konsumenckim banki mają problem jak odpowiedzieć na to pytanie. Wątpliwości pojawiają się mimo że nowe przepisy będą obowiązywały już od 19 grudnia. Fala klientów odkładających na ostatnią chwilę zaciągnięcie świątecznych kredytów może mieć problem. Wszystko z powodu interpretacji przepisów nowej Ustawy o Kredycie Konsumenckim przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK uznał bowiem, że koszty kredytowe nie powinny być finansowane kredytem, chociaż w dotychczasowej praktyce banków jest to standard.

REKLAMA

Zobacz także: Kredyt-chwilówka: nie wpadnij w spiralę zadłużenia!

REKLAMA

Jak wynika z ankiety Open Finance przeprowadzonej wśród banków, do zaleceń urzędu antymonopolowego zamierzają zastosować się ING Bank Śląski i Raiffeisen Bank. Prowizji
od kredytów nie skredytuje również PKO BP. Co to oznacza dla klientów? Jeśli starają się oni o kredyt finansujący także koszty kredytowe, nie otrzymają go w PKO BP, ING BSK i Raiffeisenie do końca tego tygodnia. Będą musieli składać nowy wniosek. I oczywiście mieć pieniądze na opłaty okołokredytowe, jeśli takie będą.

Część instytucji, w tym Pekao, na razie nie odkrywa kart. Swoich zamiarów nie ujawniają również BZ WBK i Getin Noble Bank. Z kolei BGŻ i DNB Nord mówią wprost, że zastanawiają się, co zrobić. Jeśli ostatecznie ta grupa banków dołączyłaby do PKO BP i ING BSK, rynek mocno by się zmienił.

Zobacz także: Kredyty w euro znikają z oferty banków

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugiej stronie barykady są BNP Paribas, DB PBC, Kredyt Bank, mBank i Multibank, Millennium oraz Nordea. Zamierzają one działać na dotychczasowych zasadach zgodnie z opinią prawników powołanych przez Związek Banków Polskich. Według ich interpretacji, ustawa o kredycie konsumenckim wcale nie zakazuje doliczać do pożyczanej kwoty kosztów okołokredytowych
ani też ich finansować. Trudno powiedzieć, czy decyzja tych banków jest ostateczna. Ich przedstawiciele mówią wprost, że będą się wzajemnie bacznie obserwować. Z niepokojem będą też spoglądać w kierunku UOKiK.

Zobacz także: Stopy procentowe NBP znów na tym samym poziomie

Dotychczas kredytowanie kosztów kredytowych pożyczek konsumpcyjnych to powszechna praktyka i jej zmiana da się klientom mocno we znaki. Nowe regulacje odczują także zainteresowani kredytami mieszkaniowymi. Liczne wydatki związane z zakupem nieruchomości (opłaty skarbowe, notarialne, prowizje pośredników, koszty remontu lub urządzenia mieszkania) sprawiają, że klientom często zależy, aby skredytować prowizję czy ubezpieczenie kredytu. 

Zobacz także: EBC po raz kolejny obniżył stopy procentowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA