| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów hipotecznych: raport

Rynek kredytów hipotecznych: raport

Rynek kredytów hipotecznych znacznie odczuwa wygasanie „Rodziny na Swoim” i przygotowanie do wejścia w życie nowej Rekomendacji S.

Nowo udzielone kredyty

O prawie 35 proc. spadła w październiku (w stosunku do września) liczba kredytów hipotecznych udzielonych w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Jest to efekt zmian w prawie wprowadzonych na przełomie sierpnia i września. Aktualnie trwa jeszcze wypłacanie kredytów wnioskowanych wg starych zasad, ale z każdym miesiącem będzie ich już dużo mniej i można głośno mówić o powolnym końcu preferencyjnych kredytów. Nowe zasady ich udzielania są dużo bardziej restrykcyjne i odbierają szansę na dopłatę większości kupującym.

Zobacz także: Kontroluj budżet domowy, a oszczędzisz

Na całym rynku również spadki – w III kw. 2011 r. zaciągnięto o 9,2 proc. mniej kredytów niż rok wcześniej. W kredytach walutowych spadek wyniósł 30 procent. To efekt zbliżającej się wielkimi krokami nowej Rekomendacji S, która ma ograniczyć dostęp do pożyczek w obcych walutach. Część banków już dostosowuje się do nowych zasad. W ostatnim czasie z kredytowania zakupu nieruchomości w euro wycofał się bank DnB Nord. Komisja Nadzoru Finansowego chce, by banki, licząc zdolność kredytową, brały pod uwagę 25-letni okres spłaty kredytu. Na dodatek przy kredytach w walutach obcych łączna kwota miesięcznych zobowiązań (rat kredytów) nie może przekroczyć 42 proc. dochodów kredytobiorcy.

Stare kredyty

W ostatnim raporcie sygnalizowano kilkupunktowe wzrosty stawki WIBOR 3M, która odpowiada za oprocentowanie kredytów w złotych. Niestety dla kredytobiorców wzrosty te nabrały na sile. 18 listopada br. stopa wynosiła już 4,95, o 19 punktów bazowych (pb) więcej niż miesiąc wcześniej. Taka zmiana oznacza wzrost raty kredytowej o 12–13 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia (niecałe 2 proc.). Coraz głośniej mówi się o możliwych obniżkach stóp procentowych, co powinno doprowadzić też do spadku WIBOR-u.

Zobacz także: Lokaty dla małych przedsiębiorstw

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek kredytów hipotecznych znacznie odczuwa wygasanie „Rodziny na Swoim”. Fot. Fotolia
Rynek kredytów hipotecznych znacznie odczuwa wygasanie „Rodziny na Swoim”. Fot. Fotolia

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »