reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów hipotecznych: raport

Rynek kredytów hipotecznych: raport

Rynek kredytów hipotecznych znacznie odczuwa wygasanie „Rodziny na Swoim” i przygotowanie do wejścia w życie nowej Rekomendacji S.

Nowo udzielone kredyty

O prawie 35 proc. spadła w październiku (w stosunku do września) liczba kredytów hipotecznych udzielonych w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Jest to efekt zmian w prawie wprowadzonych na przełomie sierpnia i września. Aktualnie trwa jeszcze wypłacanie kredytów wnioskowanych wg starych zasad, ale z każdym miesiącem będzie ich już dużo mniej i można głośno mówić o powolnym końcu preferencyjnych kredytów. Nowe zasady ich udzielania są dużo bardziej restrykcyjne i odbierają szansę na dopłatę większości kupującym.

Zobacz także: Kontroluj budżet domowy, a oszczędzisz

Na całym rynku również spadki – w III kw. 2011 r. zaciągnięto o 9,2 proc. mniej kredytów niż rok wcześniej. W kredytach walutowych spadek wyniósł 30 procent. To efekt zbliżającej się wielkimi krokami nowej Rekomendacji S, która ma ograniczyć dostęp do pożyczek w obcych walutach. Część banków już dostosowuje się do nowych zasad. W ostatnim czasie z kredytowania zakupu nieruchomości w euro wycofał się bank DnB Nord. Komisja Nadzoru Finansowego chce, by banki, licząc zdolność kredytową, brały pod uwagę 25-letni okres spłaty kredytu. Na dodatek przy kredytach w walutach obcych łączna kwota miesięcznych zobowiązań (rat kredytów) nie może przekroczyć 42 proc. dochodów kredytobiorcy.

Stare kredyty

W ostatnim raporcie sygnalizowano kilkupunktowe wzrosty stawki WIBOR 3M, która odpowiada za oprocentowanie kredytów w złotych. Niestety dla kredytobiorców wzrosty te nabrały na sile. 18 listopada br. stopa wynosiła już 4,95, o 19 punktów bazowych (pb) więcej niż miesiąc wcześniej. Taka zmiana oznacza wzrost raty kredytowej o 12–13 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia (niecałe 2 proc.). Coraz głośniej mówi się o możliwych obniżkach stóp procentowych, co powinno doprowadzić też do spadku WIBOR-u.

Zobacz także: Lokaty dla małych przedsiębiorstw

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek kredytów hipotecznych znacznie odczuwa wygasanie „Rodziny na Swoim”. Fot. Fotolia
Rynek kredytów hipotecznych znacznie odczuwa wygasanie „Rodziny na Swoim”. Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama