reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Stopy procentowe NBP znów na tym samym poziomie

Stopy procentowe NBP znów na tym samym poziomie

Stopy procentowe NBP znów na tym samym poziomie – Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie zaskoczyła ekonomistów. Stopa referencyjna nadal wynosi 4,5%.

Rada Polityki Pieniężnej po czterech 25 pkt. podwyżkach kosztu pieniądza, których dokonała w okresie styczeń-czerwiec br., w dalszym ciągu utrzymuje stanowisko „poczekamy-zobaczymy”, nie decydując się zarówno na dalsze zacieśniane swojej polityki, jak i na rozpoczęcie jej luzowania.

Zobacz także: EBC po raz kolejny obniżył stopy procentowe

Sytuacja bez zmian

Na pierwszą od czerwca 2009 r. obniżkę poziomu stóp procentowych ciągle nie pozwalają te same czynniki takie jak mocno podwyższony i działający inflacjogennie kurs walut obcych względem polskiej oraz poziom wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (w październiku +4,3% r/r), znacznie odbiegający od górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego.

To samo dotyczy także nadal dobrych wyników gospodarki (w tej chwili uwaga głównie skupiona na 4,2% wzroście r/r PKB w III kw.). Nie bez znaczenia pozostaje tu widoczna dbałość władz fiskalnych o siłę złotego z racji obaw o możliwe przekroczenie limitu stosunku długu publicznego do PKB. Z drugiej strony podwyżka stóp procentowych przez Radę też jak na razie nie wchodzi w rachubę, ponieważ w kolejnych kwartałach należy oczekiwać spadku dynamiki wzrostu cen konsumpcyjnych oraz obniżenia się tempa wzrostu gospodarczego, co zresztą znalazło swoje odzwierciedlenie we wskaźnikach makroekonomicznych założonych w projekcie budżetu na rok 2012 przyjętym przez rząd w dniu 6 grudnia br. Jakimkolwiek zmianom w koszcie pieniądza nie sprzyja także znaczna niepewność utrzymująca się na światowych rynkach i w globalnej gospodarce, w tym przede wszystkim ta będąca pokłosiem europejskiego kryzysu zadłużenia.

Zobacz także: Nie bierz kredytu na świąteczne wydatki!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stopy procentowe NBP zostały na tym samym poziomie.
Stopy procentowe NBP zostały na tym samym poziomie.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama