reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Banki unikają świątecznych promocji na kredyty

Banki unikają świątecznych promocji na kredyty

Banki unikają świątecznych promocji na kredyty i rezygnują z bożonarodzeniowych motywów w reklamach. Dlaczego w tym roku banki wycofują się ze świątecznych kredytów?

Instytucje finansowe prawdopodobnie wyciągnęły wnioski z zeszłorocznej lekcji, kiedy w nadziei na duży popyt oferowały pożyczki na święta. W grudniu 2010 roku niemal co drugi bank na rynku zachęcał reklamami z Mikołajem i bożonarodzeniową choinką. Pomimo wysiłku instytucji finansowych saldo zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych spadło w tym okresie o ponad 580 mln zł. Prawdopodobnie w obawie o powtórkę cześć banków zrezygnowała w tym roku z promowania świątecznych kredytów. Nie bez znaczenia może być również konieczność wdrożenia nowej ustawy o kredycie konsumenckim, która wejdzie w życie 18 grudnia.

Zobacz także: Niższe raty kredytów dopiero na wiosnę?

Średnia cena kredytów gotówkowych jest najniższa od czerwca, ale niemal identyczna jak przed rokiem. Klient wewnętrzny (znany bankowi) pożyczając 5 tys. zł, po roku odda o 559 zł więcej, czyli tyle co w grudniu 2010 roku. Z kolei klient zewnętrzny poniesie 611 zł kosztów (-1,1 proc. r/r). Podobnie w przypadku pożyczek na niższe kwoty – roczny kredyt na 2 tys. zł zaciągnięty we własnym banku kosztuje średnio 230 zł i jest tylko nieznacznie tańszy (-0,6 proc. r/r) niż przed rokiem.

Instytucje, które zdecydowały się na promowanie świątecznych pożyczek, najczęściej kuszą klientów brakiem prowizji i upominkami. Zdarzają się również banki, które nie zmieniły dotychczasowej oferty i jedynie wzbogaciły przekaz reklamowy o świąteczne motywy. Alior Bank kusi klientów kredytami bez prowizji, lecz w zamian wymaga, aby klient wykupił ubezpieczenie. To dość popularny sposób instytucji finansowych na przyciągnięcie uwagi klientów – korzysta z niego również PKO BP. Kredyt bez prowizji promują także Bank BGŻ i Kredyt Bank, lecz nie wspominają one ani słowem o świątecznej pożyczce. Z kolei klienci, którzy zaciągają kredyt w Banku Ochrony Środowiska, BZ WBK oraz ING Banku Śląskim mogą liczyć na upominki. Pierwszy z nich w zimowej promocji pożyczki gotówkowej daje kredytobiorcom 100 zł w postaci bonów upominkowych – niezależnie od kwoty pożyczki. Również BZ WBK rozdaje 100 zł w prezencie, ale tylko do kredytów powyżej 3 tys. zł. Z kolei ING Bank Śląski do 16 grudnia rozdaje kredytobiorcom książki wraz z audiobookiem.

Zobacz także: Nowa ustawa o kredycie konsumenckim

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Banki unikają świątecznych promocji na kredyty. Fot. fotolia
Banki unikają świątecznych promocji na kredyty. Fot. fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama