reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Nie bierz kredytu na świąteczne wydatki!

Nie bierz kredytu na świąteczne wydatki!

Nie bierz kredytu na świąteczne wydatki. Skróć listę zakupów, a większe wydatki przenieś na nowy rok. Komu zaciągnięcie kredytu konsumpcyjnego na świąteczne prezenty może przynieść najwięcej problemów?

Na pewno po zakupy na kredyt nie powinna sięgać osoba, która już teraz z trudem gospodaruje budżetem domowym. Jeśli wszelkie zobowiązania: opłaty za telefon, czynsz, rachunki za prąd i gaz, a także wydatki na zaspokojenie podstawowych potrzeb pochłaniają właściwie całe zarobki, to trzeba sobie jasno odpowiedzieć, że nie ma tu już miejsca na ratę kredytu. Jeśli ktoś mimo wszystko próbuje się przekonać, że da radę, to przed pójściem po kredyt powinien spisać na kartce po jednej stronie: miesięczne dochody np. wynagrodzenie za pracę, premie czy inne wpływy, a po drugiej wydatki i wszystko porównać. Takie obliczenia można także wykonać na specjalnych kalkulatorach internetowych.

Niestety to właśnie osoby z napiętym budżetem są najbardziej narażone na pokusę zaciągnięcia kredytu przekraczającego ich możliwości. Trudno jest bowiem oprzeć się pożyczce, gdy wszyscy dookoła oddają się zakupowemu szaleństwu. Zanim jednak ktoś zdecyduje się na pożyczkę, powinien wziąć pod uwagę, że życie z ratą kredytu będzie jeszcze trudniejsze. Potwierdza to doświadczenie firm windykacyjnych.

Zobacz także:Zmiany w kredytach już od 18 grudnia

– To właśnie grupa osób decydująca się na wzięcie kredytu przy mocno obciążonym budżecie najczęściej wpada w kłopoty finansowe – mówi Iwona Słomska, rzeczniczka KRUKa, największej w kraju firmy windykacyjnej.

Oczywiście nie dzieje się to od razu, ale prawdopodobieństwo, że po kilku miesiącach balansowania na linie napiętego budżetu wpadnie się w kłopoty, jest duże. Jak wynika z badań wykonanych na zlecenie KRUKa przez niezależną agencję badawczą GfK Polonia, tylko co czwarty ankietowany może powiedzieć, że budżet jego gospodarstwa domowego nigdy nie bywa „na minusie”.

Co zrobić, gdy brakuje nam pieniędzy, a Wigilia za pasem? Ograniczyć wydatki związane ze świętami np. kupić skromniejsze prezenty albo umówić się z bliskimi, że w tym roku otrzymają je tylko dzieci. W ten sposób oszczędzimy sobie problemów w nowym roku.

Doświadczenia KRUKa wskazują, że drugą co do wielkości grupą, która z czasem ma kłopot ze spłatą zobowiązań, są osoby kupujące pod wpływem impulsu. Normą, szczególnie w przypadku drogich zakupów, powinno być ich wcześniejsze planowanie i nie uleganie emocjom. Jednak trudno nie ulec pokusie szczególnie gdy otaczają nas świąteczne reklamy. Trudności z panowaniem nad emocjami podczas zakupów dobitnie potwierdzają badania zlecone przez KRUK i wykonane przez GfK Polonia. Wynika z nich, że zdecydowana większość ankietowanych (aż 86 proc.) deklaruje planowanie dochodów i zakupów, ale  zaledwie 6 proc. osób nigdy nie wydaje więcej niż wcześniej zaplanowało, np. na zakup sprzętu AGD/RTV, wyjazd na wakacje czy zakup samochodu. A dobre chęci w zakresie planowania domowego budżetu w okresie przedświątecznym poddane są szczególnej próbie. „Emocjonalna otoczka” świąt Bożego Narodzenia jest niepowtarzalna i często bierze górę nad rozsądkiem i chłodną kalkulacją. Warto jednak przynajmniej chwilę pokalkulować i przełożyć zakup telewizora czy telefonu na nowy rok, gdy promocje są zwykle jeszcze większe, a styczniowe wynagrodzenie pozwoli uzupełnić lukę, która powstała w budżecie po organizacji świąt.

Jeżeli już dokonaliśmy nieplanowanego zakupu, spróbujmy oddać towar. Wiele sklepów dopuszcza taką możliwość. Klient ma również prawo w ciągu 10 dni od podpisania umowy kredytowej zrezygnować z pożyczki. Dla umów podpisywanych od 18 grudnia będzie miał na to nawet 14 dni kalendarzowych.

Zobacz także:Banki udzieliły mniej kredytów w ramach „Rodziny na Swoim”

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie bierz kredytu na świąteczne wydatki. Skróć listę zakupów, a większe wydatki przenieś na nowy rok. Fot. Fotolia
Nie bierz kredytu na świąteczne wydatki. Skróć listę zakupów, a większe wydatki przenieś na nowy rok. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama