reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rozwód a „Rodzina na Swoim”

Rozwód a „Rodzina na Swoim”

Po rozwodzie współmałżonkowie nie tracą prawa do dopłat w ramach „Rodziny na Swoim”, nawet po przepisaniu kredytu i mieszkania na jednego ze współmałżonków.

Kredyty zaciągnięte wspólnie w czasie trwania małżeństwa (bądź wspólnie przed jego zawarciem) obciążają oboje małżonków/partnerów. Rozstanie oznacza podział zarówno aktywów (nieruchomości, samochody, lokaty, przedmioty codziennego użytku, itd.) jak i pasywów (kredyty). Dopłaty do kredytu nie mają tu żadnego znaczenia. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest przejęcie mieszkania przez jedną z osób i cesja kredytu. Trzeba wówczas renegocjować z bankiem umowę kredytową, aby w miejsce dwóch osób bank zgodził się na jedną. Niestety nie obędzie się tu bez kosztów. Aneks do umowy kredytowej nie powinien wprawdzie kosztować więcej niż 300–500 zł, ale wizyta u notariusza będzie już droższa.

Zobacz także: Nowi klienci są dla banków ważniejsi

Ustawa o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (ani żadna z jej nowelizacji) nie zawiera zapisu mówiącego o ustaniu dopłat (lub obowiązku zwrotu tych już otrzymanych) w przypadku rozpadu małżeństwa. Zatem w teorii, po rozwodzie nadal można korzystać z pomocy „Rodziny na Swoim”. Nie istnieje potrzeba (a tym bardziej obowiązek) refinansowania kredytu czy rezygnowania z dopłat. Ale na operację należy mieć zgodę banku, bo w przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, że bank wypowie umowę kredytu. Problem może pojawić się w momencie, kiedy trzeba będzie policzyć zdolność kredytową. Kiedy bank udzielał kredytu, uwzględniał przychody obojga małżonków i jeśli okaże się, że osoba, która ma przejąć mieszkanie, nie zarabia dość dużo, bank może nie wyrazić zgody na taką operację.

Warto też zwrócić uwagę, że ustawa nie wyklucza możliwości zaciągnięcia kredytu preferencyjnego przez osoby pozostające w separacji. Orzeczenie separacji nie jest równoznaczne z rozwiązaniem małżeństwa (choć część efektów jest taka sama).

Zobacz także: Maleje liczba kart kredytowych

W tym wszystkim trzeba jeszcze pamiętać, że z dopłat w ramach programu „Rodzina na Swoim” można skorzystać tylko raz. W razie rozwodu wyłączenie jednego z byłych małżonków z kredytu nie przywraca mu możliwości skorzystania z preferencyjnego kredytu (także jako jednoosobowe gospodarstwo domowe, czyli singiel).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po rozwodzie współmałżonkowie nie tracą prawa do dopłat w ramach „Rodziny na Swoim”.
Po rozwodzie współmałżonkowie nie tracą prawa do dopłat w ramach „Rodziny na Swoim”.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama