Kategorie

Nowi klienci są dla banków ważniejsi

Magdalena Piórkowska
Arkadiusz Rojek, Home Broker
Nowi klienci są dla banków ważniejsi i to dla nich mają oni lepsze oferty kredytów. Fot. Fotolia
Fotolia
Nowi klienci są dla banków ważniejsi i to dla nich mają oni lepsze oferty kredytów. Stały klient zainteresowany kredytem mieszkaniowym w swoim banku w większości przypadków nie może liczyć na korzystniejsze warunki kredytowania.

Klient, który od lat korzysta z usług jednego banku, powinien być dla tej instytucji jak skarb. Bank wie o nim wszystko – ile zarabia, ile wydaje na życie, gdzie bywa i gdzie robi zakupy, jak spędza wakacje, ile na koniec miesiąca zostaje mu na koncie. W sytuacji gdy taka osoba stara się o kredyt hipoteczny, bankowi dużo łatwiej jest ocenić ryzyko z tym związane niż w przypadku, gdy po taki kredyt przychodzi tzw. klient z ulicy. Dlatego można byłoby oczekiwać, że „wierność” klientów banki nagradzają lepszymi warunkami kredytu, czyli na przykład niższą marżą. Wierność docenili już nawet operatorzy telefonii komórkowej, którzy długoletnim abonentom są w stanie zaproponować korzystniejsze warunki niż osobom, które podpisują dopiero pierwsza umowę. Badanie Home Broker dowodzi jednak, że wśród banków taka polityka jest rzadkością.

Tylko dwa banki

Reklama

Spośród ankietowanych 25 banków zaledwie dwa zadeklarowały, że osoba od dłuższego czasu korzystająca z usług bankowości osobistej ma szansę na preferencyjne warunki kredytu hipotecznego. Kredyt Bank nagrodzi tych, którzy swoje finanse związali z bankiem przynajmniej 5 lat temu. Wierny klient może otrzymać obniżkę marży w wysokości 0,2 pkt. proc. pod warunkiem ciągłego korzystania z pozostałych usług banku i wpłacania co miesiąc określonych kwot na konto osobiste. Drugim bankiem jest BZWBK, który enigmatycznie proponuje „indywidualne negocjacje” warunków.

Home Broker obliczył co dokładnie oznacza obniżka marży o 0,2 pkt. proc., którą stałym klientom oferuje Kredyt Bank. Dla przykładowego kredytu w wysokości 300 tys. zł, oprocentowanego na 6% i udzielonego na 30 lat, promocja dla stałych klientów oznacza obniżkę raty kredytowej z 1799 zł do 1760 zł. Ten sam Kredyt Bank w przypadku skorzystania z dodatkowych produktów jest jednak skłonny obniżyć marżę kredytu mieszkaniowego znacznie bardziej – nawet o 0,5 pkt. proc.

Zobacz także: Rośnie Indeks Dostępności Kredytowej

Kredyt Bank nie jest tu wyjątkiem. Większość banków zaoferuje znacznie więcej kredytobiorcom zdecydowanym na pakiet usług bankowych niż osobom, które od lat powierzają im swoje finanse. Zakup dodatkowych produktów jest zdecydowanie najprostszym sposobem uzyskania preferencyjnych warunków przy kredycie mieszkaniowym. Te dodatkowe produkty to karta kredytowa, konto z limitem, ubezpieczenie czy program systematycznego oszczędzania. Korzystając z nich, można obniżyć marże nawet o 1,4 pkt. proc. (tak jest na przykład w banku DnB Nord, który za skorzystanie z szerokiego pakietu swoich produktów obniża marżę z poziomu 2,4% do 1%). Podejście banków do tej materii najlepiej obrazuje fakt, że na pytanie Home Brokera o korzyści dla stałego klienta większość banków odpowiedziała opisując korzyści z zakupu dodatkowych produktów.

Oferty dla właścicieli kont

Home Broker zapytał banki również o inne oferty specjalne dla osób, które związały z nimi swoje finanse. Poza pojedynczymi przypadkami obniżki prowizji czy oprocentowania pożyczki gotówkowej Home Broker nie znalazł wiele takich ofert. Chlubne wyjątki od tej reguły znaleziono w Banku Pocztowym, ING Banku Śląskim, mBanku i Multibanku.  W każdym z nich dotyczą one kredytów gotówkowych, które możemy otrzymać albo łatwiej, albo taniej. Bank Pocztowy właścicielom kont osobistych, na które przelewane jest wynagrodzenie, może zaoferować pożyczkę gotówkową w kwocie do 5 tys. zł na oświadczenie o dochodach. Nowi klienci muszą ubiegać się o pożyczkę ścieżką standardową – na podstawie zaświadczenia o zarobkach. Nieco ciekawszą propozycję mają Multibank i mBank. Banki te obserwując historię wpływów i wypływów z konta, są w stanie same zaproponować swoim klientom pewien poziom limitu kredytowego, który klient może wykorzystać na kredyt odnawialny, kartę kredytową lub pożyczkę gotówkową. Zdaniem banku przyznanie takiego limitu nie powinno trwać dłużej niż 15 minut, a całość procedur można załatwić przez Internet. Tutaj również klient z ulicy zostanie potraktowany znacznie gorzej, a cała procedura znacznie się przeciągnie – banki te nie znając historii operacji na koncie klienta, zażądają zaświadczenia o zarobkach, a samo przetworzenie wniosku kredytowego potrwa przynajmniej jeden dzień. W mBanku dodatkowo będziemy musieli założyć eKonto. ING Bank Śląski proponuje swoim klientom po prostu niższe oprocentowanie pożyczki gotówkowej.

Bankom zależy na nowych klientach

Skoro banki wykazują się brakiem sentymentu wobec wiernych posiadaczy kont Home Broker zapytał je, jak przyjmą osobę zdecydowaną, by przenieść do nich całość domowych finansów. Tu podejście jest dokładnie odwrotne. Sześć banków umożliwia indywidualne negocjacje warunków poszczególnych produktów. Banki głośno o tym nie mówią, ale standardem jest, że przeciągając klienta na swoją stronę, mogą zaoferować mu podwyższenie limitów kart kredytowych i kredytów odnawialnych, a nawet  promocyjny okres bezpłatnego korzystania z prestiżowego konta.

Zobacz także: Odwrócona hipoteka – czy się opłaca?

Mimo takich zachęt klienci banków rzadko decydują się zmienić swój bank na inny. Wynika to po prostu z przyzwyczajenia, a także z tego, że zmiana rachunku wymaga trochę czasu. Związek Banków Polskich już w sierpniu 2009 podjął działania mające na celu ułatwienie przenoszenia rachunku osobistego z jednego banku do drugiego. Zgodnie z założeniami ZBP, ma to trwać 7 dni, a cały obowiązek informowania o zmianie numeru konta pracodawcy czy ZUS-u spoczywa na nowym banku. Jednak praktyka pokazuje, że nie jest to takie łatwe.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Dom
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Czy zabraknie ziemi pod inwestycje deweloperskie?

  Inwestycje mieszkaniowe. Dwa lata temu aż 11% inwestorów wskazywało trudniej dostępne grunty jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na liczbę planowanych inwestycji. Ostatni rok zweryfikował te obawy i jedno trzeba przyznać - niska podaż gruntów, w połączeniu z ich rosnącymi cenami sprawiają, że inwestycje deweloperskie coraz częściej powstają w nowych lokalizacjach. Czy w związku z tym, że pozyskiwanie atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe staje się coraz bardziej skomplikowane a deweloperzy budują mniej? Wręcz przeciwnie.

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki dużemu popytowi na rynku zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polakom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

  Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - podała Kancelaria Prezydenta RP.