reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ile Polacy trzymają w bankach?

Ile Polacy trzymają w bankach?

Polacy trzymają w bankach 443,4 mld zł. Duża część z tej kwoty mogłaby zarabiać na lokatach i kontach oszczędnościowych, zamiast marnować się na zwykłych rachunkach.

Na koniec trzeciego kwartału gospodarstwa domowe trzymały 443,4 mld zł w bankach. Ponad 49 proc. tej kwoty stanowiły lokaty terminowe. Pozostała część (225,5 mld zł), to rachunki bieżące. Zaliczają się do nich również konta oszczędnościowe, na których leżało ponad 127 mld zł. Zatem na koniec września saldo ROR-ów, których oprocentowanie najczęściej nie przekracza 0,1 proc., wynosiło ok. 98,5 mld zł – wynika z szacunków Open Finance dokonanych na podstawie danych zebranych z banków. W ten sposób Polacy pozbawiają się ok. 4–5 mld zł zysków rocznie, które mogliby otrzymać, zatrudniając swoje pieniądze do pracy na lokatach i kontach oszczędnościowych. Zamiast tego na darmowych środkach zarabiają banki.

Środki leżące na nieoprocentowanych kontach osobistych to dla instytucji finansowych najtańsze źródło finansowania. Stawki depozytów overnight na rynku międzybankowym najczęściej nie przekraczają stopy referencyjnej NBP (4,5 proc.). Za przyjęcie w depozyt 100 mln zł na noc według stawki POLONIA z dnia 21 listopada (4,22 proc.) banki musiały płacić sobie blisko 11,6 tys. zł. Instytucjom finansowym opłaca się więc trzymać górę pieniędzy na ROR-ach, aby jak najrzadziej sięgać po środki z rynku międzybankowego.

Zobacz także: Kredyt studencki sposobem na inwestycję

Pieniądze leżące na kontach oszczędnościowych stanowią średnio około jednej trzeciej wszystkich depozytów detalicznych w banku. Zdarzają się jednak wyjątki i banki, w których saldo rachunków oszczędnościowych stanowi zaledwie 18 proc. lub nawet 62 proc. zgromadzonych depozytów detalicznych.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest najczęściej niższe niż oprocentowanie lokat terminowych. Jest to koszt, który klient musi ponieść za większą płynność środków, ponieważ najczęściej raz w miesiącu oszczędności z takiego konta mogą zostać wypłacone bez utraty naliczonych odsetek. Dlatego taki rachunek coraz częściej staje się oczywistym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na założenie lokaty terminowej.

Zobacz także: Rynek kredytów mieszkaniowych w Polsce

Obecnie już ponad trzy czwarte środków gospodarstw domowych zgromadzonych w bankach procentuje. Rosnąca świadomość konsumentów powoduje, że coraz częściej dążą oni do tego, aby nadwyżka finansowa pracowała na rachunkach oszczędnościowych lub lokatach terminowych. Konta oszczędnościowe w ciągu 3–4 lat stały się niemal podstawowym produktem bankowych usług. Można jednak oczekiwać, że w najbliższym czasie tempo wzrostu zainteresowania nimi spowolni, ponieważ instytucje finansowe coraz mocniej komplikują ofertę. Warto wspomnieć choćby o kapitalizacji odsetek tylko w dni robocze, wysokiej stawce tylko dla nowych środków czy konieczności założenia ROR-u. Wyeliminowanie depozytów z kapitalizacją dzienną, które omijają 19-proc. podatek od zysków kapitałowych, również może spowolnić rozwój kont oszczędnościowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polacy trzymają w bankach 443,4 mld zł. Fot. Fotolia
Polacy trzymają w bankach 443,4 mld zł. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama