REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Banki udzieliły mniej kredytów hipotecznych w obcej walucie

Marcin Krasoń, Open Finance
Banki udzieliły o 30% mniej kredytów hipotecznych w obcej walucie. Fot. Fotolia
Banki udzieliły o 30% mniej kredytów hipotecznych w obcej walucie. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Banki udzieliły o 30% mniej kredytów hipotecznych w obcej walucie. Mniejsza liczba nowo udzielonych kredytów to m.in. wynik niekorzystnej sytuacji na rynkach.

W III kw. 2011 roku banki działające na polskim rynku udzieliły 57,9 tys. kredytów hipotecznych, o 9,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, gdy liczba ta przekroczyła 63,7 tys. – wynika z danych zebranych przez Open Finance z banków. W porównaniu do II kw. br. zanotowano spadek o 6,25 proc.

REKLAMA

Zobacz także: W 2012 r. znikną depozyty antypodatkowe

W ciągu ostatnich czterech kwartałów (ujęcie 12-miesięczne niweluje wpływ sezonowości) udzielono łącznie ponad 234 tys. kredytów hipotecznych. W porównaniu do poprzedniego okresu (czyli od IV kw. 2009 do III kw. 2010) jest to wzrost o 4,74 proc. W porównaniu do 12-miesięcznego okresu zakończonego w II kw. 2011 roku zanotowano spadek o 2,44 proc. Był to drugi z rzędu spadek, wcześniej pięć razy z rzędu obserwowano wzrosty.

Do najbardziej drastycznych zmian doszło w kredytach walutowych. Już od kilku miesięcy mamy do czynienia z wycofywaniem się banków z tego segmentu rynku. Na przełomie lata i jesieni z rynku praktycznie zniknęły kredyty we franku szwajcarskim, a z pożyczania w euro zrezygnowało kilka instytucji. Efekt tego widać jak na dłoni. O ile jeszcze rok temu udział kredytów walutowych w rynku wynosił prawie 21 proc., dziś jest to zaledwie 14,5 proc. Spadek liczby kredytów w obcej walucie odnotowano w 75 proc. ankietowanych banków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekordy bił za to program „Rodzina na Swoim”. W okresie lipiec-wrzesień 2011 udzielono 14,3 tys. preferencyjnych kredytów na 2,95 mld złotych. Porównując do analogicznego okresu ubiegłego roku, liczba kredytów w III kw. 2011 roku wzrosła o 30,6 proc., a ich wartość o 42,7 proc. Najwyższy w historii był także udział RnS w rynku. Rok temu wynosił on 17,21 proc., a w ostatnim kwartale 24,75 proc. Wiosną 2011 roku było to 23,18 proc.

REKLAMA

Wg danych zebranych przez Open Finance łączna wartość rynku hipotek w III kw. 2011 roku wyniosła 10,76 mld zł, rok wcześniej było to 12,18 mld zł. Mamy więc do czynienia ze spadkiem o 11,65 proc. Spadek wartości udzielonych kredytów jest większy od spadku ich liczby. Powodem tego jest obniżka cen mieszkań. Polacy zaciągają coraz niższe kredyty.

Z 20 banków, które odpowiedziały na ankietę Open Finance, sprzedaż kredytów (liczbowo) wzrosła w 11, w jednym wyniosła dokładnie tyle samo, a w ośmiu spadła. Spadki dotyczyły jednak kilku dużych instytucji, co przełożyło się na negatywny wynik całego rynku.

Komentarz Open Finance

Dwa pierwsze kwartały 2011 roku były dla banków udzielających kredytów hipotecznych udane, bo trwała kontynuacja ożywienia rynku zainicjowanego w 2010 roku. Trzeci kwartał był już dużo gorszy, spadek o 9,18 proc. rok do roku to największy spadek od IV kw. 2009 roku, czyli od prawie dwóch lat.

Wejście w życie nowelizacji rekomendacji S (pierwsza część obowiązuje od kilku miesięcy, druga wejdzie w życie na początku 2012 roku) doprowadziło do znacznego spadku liczby udzielonych kredytów walutowych. Do spadku popytu bez wątpienia przyczyniły się też letnie wahania kursu franka szwajcarskiego. Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach będziemy notować dalsze spadki na tym polu, a udział kredytów walutowych w rynku może spaść poniżej 10 proc.

Zobacz także: Polacy niechętnie zaciągają kredyty

REKLAMA

III kw. 2011 roku był najprawdopodobniej ostatnim dobrym kwartałem w historii programu „Rodzina na Swoim”. Pod koniec sierpnia weszły w życie zmiany w RnS i już październikowe statystyki pokazały znaczny spadek liczby i wartości udzielonych kredytów. W stosunku do września spadki wyniosły ponad 30 proc. W kolejnych miesiącach liczba udzielonych kredytów preferencyjnych dalej będzie spadać, bo we wrześniu i październiku wpływ na wynik miały wnioski kredytowe złożone tuż przed wejściem w życie zmian.

Ze względu na dalsze działania Komisji Nadzoru Finansowego mające na celu ograniczenie dostępności kredytów walutowych, specjaliści podtrzymują swoją prognozę: czwarty kwartał 2011 roku będzie pod względem liczby kredytów słabszy niż analogiczny w 2010 roku. Jeśli spadek będzie tak duży jak w przypadku III kw., liczba udzielonych kredytów wyniesie w całym 2011 roku ok. 230 tys., czyli o 2–3 proc. mniej niż rok wcześniej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA