reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > W 2012 r. znikną depozyty antypodatkowe

W 2012 r. znikną depozyty antypodatkowe

W 2012 r. znikną depozyty antypodatkowe. Ministerstwo Finansów chce wyeliminować lokaty z codzienną kapitalizacją, co przyniesie budżetowi państwa ponad 380 mln zł rocznie.

W 2012 roku klientom przyjdzie pożegnać się z depozytami anytpodatkowymi. Z opublikowanego niedawno projektu ustawy okołobudżetowej wynika, że resort finansów lada moment powróci do pomysłu wyeliminowania lokat z codzienną kapitalizacją, odłożonego na czas kampanii wyborczej. Kiedy dokładnie zakończy się omijanie 19-proc. podatku na bankowych depozytach? Można przypuszczać, że zmiany wejdą w życie w drugim kwartale 2012 roku, ponieważ obowiązuje trzymiesięczne vacatio legis.

Modyfikacja zasady zaokrągleń określonej w ordynacji podatkowej spowoduje, że na nic zda się codzienna kapitalizacja lokat. Podstawa opodatkowania (naliczane przez bank odsetki) oraz podatek będą zaokrąglane nie do jednego złotego jak dotychczas, ale do jednego grosza i to w górę. Wprowadzenie zmian będzie oznaczać nie tylko wymazanie depozytów antypodatkowych z repertuaru bankowych ofert, lecz także naliczanie daniny dla fiskusa według nowych zasad od już istniejących lokat. A to oznacza, że już założone długoterminowe depozyty przyniosą o wiele niższe zyski.

Zobacz także: Polacy niechętnie zaciągają kredyty

Klient, który decyduje się dziś założyć najlepszą 12-miesięczną lokatę antypodatkową na 10 tys. zł z oprocentowaniem nominalnym 5,85 proc., po roku powinien otrzymać 602,40 zł odsetek. Zmiana zasady zaokrągleń do grosza w górę może spowodować znaczne uszczuplenie wypracowanych zysków. Wystarczy, żeby nowe przepisy weszły w życie od początku kwietnia, a zarobek będzie o prawie 74 zł niższy. Dla dwuletniej lokaty na 6 proc. oznaczałoby to różnicę aż 208,27 zł. Każdy dzień opóźnienia we wprowadzeniu zmian to większy zysk dla konsumentów. Na przykład miesięczna zwłoka resortu finansów, przy lokacie na 10 tys. zł, pozostawi nawet o 8–10 zł więcej w kieszeni klienta. Obliczenia te jasno wskazują, że zakładanie obecnie depozytów na okres dłuższych niż cztery do sześciu miesięcy prawdopodobnie okaże się chybionym pomysłem.


reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W 2012 r. znikną depozyty antypodatkowe.
W 2012 r. znikną depozyty antypodatkowe.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama