| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Polacy niechętnie zaciągają kredyty

Polacy niechętnie zaciągają kredyty

Polacy niechętnie zaciągają kredyty – co czwarty Polak nie myśli o braniu pożyczki. Z czego wynikają obawy Polaków przed zaciąganiem kredytów w bankach?

Jak wynika z badań TNS Pentor dotyczących postaw Polaków wobec zadłużania się, w razie potrzeby kredyt bez wahania wzięłoby 11 proc. ankietowanych, 58 proc. nie wyklucza takiej możliwości, gdyby trzeba było sfinansować jakiś bardzo istotny cel, ale traktuje to jako ostateczność. Aż 24 proc. ankietowanych całkowicie wyklucza zadłużenie się.

Zobacz także: Banki same wyliczają zdolność kredytową

Niechęć do pożyczania pieniędzy manifestują również ankietowani przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych. Gdy w latach 2007–2009 z grona osób żyjących bez jakiejkolwiek pożyczki gotówkowej ok. 45 proc. odżegnywało się od jej zaciągnięcia, to obecnie już 55 proc. w dalszym ciągu nie ma zamiaru pożyczać pieniędzy. Swoje zrobiło tu zapewne nagłośnienie przez media kłopotów osób, które wpadły w pętlę zadłużenia.

Tyle deklaracji. W praktyce, jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, różnego rodzaju kredyty lub produkty bankowe umożliwiające zadłużenie się, jak linia kredytowa w koncie, karta kredytowa czy żyrowanie cudzych kredytów, miało lub ma już niemal 25 mln Polaków. Liczba wszelkiego rodzaju produktów kredytowych sięga 92 mln. A w bazach BIK nie ma przecież słowa o pożyczkach w instytucjach parabankowych, nie wspominając już o długach wobec rodziny czy znajomych.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polacy niechętnie zaciągają kredyty – co czwarty Polak nie myśli o braniu pożyczki.
Polacy niechętnie zaciągają kredyty – co czwarty Polak nie myśli o braniu pożyczki.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kopczyńska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »