reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Rynek kredytów hipotecznych: październik 2011 r.

Rynek kredytów hipotecznych: październik 2011 r.

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w październiku była stabilna mimo wzrostu marż kredytowych i niewielkiego spadku zdolności kredytowej.

Obniżyła się zdolność kredytowa

Październik był kolejnym miesiącem, w którym zdolność kredytowa klientów systematycznie ulegała obniżeniu. Spadek ten był spowodowany wzrastającym poziomem stopy referencyjnej WIBOR. Na koniec października stopa dla terminu 3-miesięcznego osiągnęła poziom 4,91 procent i była wyższa o 0,15 p.p. w porównaniu z końcem września. W październiku małżeństwo z jednym dzieckiem nieposiadające żadnych zobowiązań i przy łącznych dochodach na poziomie 5000 netto mogło ubiegać się o kredyt w złotych w średniej wysokości 407 tys. zł. Była to kwota niższa o 16 tysięcy złotych w porównaniu z poprzednim miesiącem. Powyższe kwoty zostały wyliczone dla kredytu zaciąganego na 30 lat, w związku z tym w wielu bankach maksymalne kwoty mogą być wyższe głównie z uwagi na dłuższy okres spłaty. Dostępne kwoty kredytu spadły także w przypadku zobowiązań w europejskiej walucie. Średnia kwota, o jaką mogła ubiegać się rodzina z powyższego przykładu, spadła o 7 tysięcy złotych do poziomu 322 tysięcy.

Zobacz także: Ile może pożyczyć od banku kierowca tira?

Marże wzrosły minimalnie

W minionym miesiącu marże kredytowe uległy pewnej stabilizacji. Jednak warto zwrócić uwagę na praktyczne wycofanie się z kredytowania w euro lidera ostatnich miesięcy, czyli Banku DnB Nord. Co prawda w ofercie tego banku europejska waluta pozostała, ale oferowane marże wzrosły ponad dwukrotnie, a czas analizy dla wniosków  w tej walucie wynosi obecnie kilkadziesiąt dni. Z końcem miesiąca marże dla kredytów w euro podniósł także Deutsche Bank i jednocześnie obniżył cenę kredytu w złotych. Aktualnie dla kredytu w wysokości 250 tysięcy złotych przy założeniu 20-procentowego wkładu własnego średnia marża dla kredytu złotowego wynosi 1,50 punkta procentowego i jest niższa o 0,01 p.p. w porównaniu z wrześniem. Dla analogicznego kredytu w euro średnia marża wzrosła o 0,04 p.p. do poziomu 2,57 p.p.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim”: raport

Kredyt we franku tylko w dwóch bankach

Ostatni miesiąc to także formalne wycofanie się kolejnego banku z kredytów we franku szwajcarskim. Z dniem 21 października Deutsche Bank zakomunikował o całkowitym wstrzymaniu udzielania kredytów w szwajcarskiej walucie. Jednak ta decyzja miała przede wszystkim znaczenie symboliczne, ponieważ do tej pory kredyt we frankach w Deutsche Banku był dostępny tylko dla bardzo nielicznej grupy osób ze względu na minimalny wymagany dochód netto, który wynosił 50 tysięcy złotych. Aktualnie w swojej ofercie kredyty w walucie Helwetów posiadają dwa banki. O taki kredyt możemy ubiegać się w Banku Nordea, ale tylko pod warunkiem posiadania 10% wkładu własnego oraz w przypadku uzyskiwania dochodów na poziomie minimum 15 tysięcy złotych netto. Franki szwajcarskie są w ofercie także PKO BP, jednak oferowane marże przekraczają 6 punktów procentowych i czynią taki kredyt całkowicie nieopłacalnym w zestawieniu z kredytem w euro czy w złotych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w październiku była stabilna. Fot. Fotolia
Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w październiku była stabilna. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama