reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Zmiany utrudniające uzyskanie kredytu w ramach „Rodziny na Swoim”

Zmiany utrudniające uzyskanie kredytu w ramach „Rodziny na Swoim”

Zmiany obowiązujące od sierpnia 2011 roku w znaczącym stopniu ograniczyły dostęp do kredytów w ramach "Rodziny na Swoim". Wprowadzone ograniczenia dotyczą obniżenia maksymalnej ceny metra kwadratowego nieruchomości oraz limitu wiekowego kredytobiorców do 35 lat. "Rodzina na Swoim" została poszerzona o singli. Jakie zmiany w "Rodzinie na Swoim" przyniosła nowelizacja ustawy?

Liczne zmiany w kredycie „Rodzina na Swoim”

Podstawową zmianą, niekorzystną dla kredytobiorców, jest znaczące obniżenie maksymalnej ceny metra kwadratowego nieruchomości. Obecnie rynek pierwotny może konkurować z rynkiem wtórnym, ponieważ limity cen za metr kwadratowy nieruchomości w ramach programu „Rodzina na Swoim” przy zakupie mieszkania u dewelopera są wyższe niż na rynku wtórnym.

Dla przykładu w Warszawie cena za metr kwadratowy nieruchomości na rynku pierwotnym nie może być wyższa od kwoty 6 435 zł, natomiast na rynku wtórnym nie może być wyższa od kwoty 5 148 zł. Mając na uwadze fakt, że zarówno na rynku nieruchomości pierwotnym, jak i wtórnym w Warszawie powyżej wskazane ceny za metr kwadratowy mieszkania są prawie nieosiągalne z uwagi na niski limit – zakup mieszkania w ramach programu "Rodzina na Swoim" jest bardzo utrudniony.

W ramach programu „Rodzina na Swoim” wprowadzono także ograniczenia wieku kredytobiorców do 35 lat. Oznacza to, że jeden ze współmałżonków nie może mieć więcej niż 35 lat, natomiast w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko warunek ten jest wyłączony.

Inną zmianą w ramach programu „Rodzina na Swoim” jest poszerzenie osób mogących ubiegać się o dopłatę Skarbu Państwa o singli (osoby niepozostające w związku małżeńskim). Singiel może nabyć nieruchomość o powierzchni nie większej niż 50 m². Jednakże z dopłatą do połowy kosztów odsetek objęta będzie powierzchnia nieruchomości do 30 m2.

Zobacz także: Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik

Stare zasady programu „Rodzina na Swoim” pozostały w odniesieniu do małżeństw oraz osób samotnie wychowujących dziecko. Powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego dla małżeństw nadal nie może przekraczać 75 m², natomiast w przypadku domu jednorodzinnego nie może być większa niż 140 m². Jednakże wówczas, gdy powierzchnia dla lokalu mieszkalnego nie przekracza 50 m², a dla domu jednorodzinnego nie jest wyższa od 70 m², kredytobiorca otrzyma dopłatę do połowy kosztów odsetek kredytu.

Czy to  koniec kredytów w ramach "Rodziny na Swoim"?

Pytanie o powyższej treści zadają sobie kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z preferencyjnego kredytu. Znaczące obniżki cen za metr kwadratowy mieszkania, które są nieadekwatne do rzeczywistych wartości nieruchomości, utrudniają kredytobiorcom dostęp do kredytu w ramach „Rodziny na Swoim”, a dalsza obniżka limitów spowoduje całkowite uniemożliwienie skorzystania z dopłaty Skarbu Państwa.

Zobacz także: Przeczytaj uważnie umowę kredytową

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 168, poz. 1006).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasadniczą zmianą w programie„Rodzina na Swoim” jest dołączenie singli do grona osób mogących ubiegać się o preferencyjny kredyt. Fot. Fotolia
Zasadniczą zmianą w programie„Rodzina na Swoim” jest dołączenie singli do grona osób mogących ubiegać się o preferencyjny kredyt. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama