reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > „Rodzina na Swoim” – jak zmienił się program?

„Rodzina na Swoim” – jak zmienił się program?

Jak zmieniła się „Rodzina na Swoim”? Jak wyglądają aktualne limity cenowe? Kto został objęty dofinansowaniem w ramach „Rodziny na Swoim”?

Najważniejszym kryterium dotyczącym nieruchomości był i nadal jest metraż nieruchomości, którą można kupić na rynku pierwotnym lub wtórnym. W dalszym ciągu kupowane mieszkanie nie może być większe niż 75 mkw., a dopłatę otrzymamy do 50 mkw. W przypadku domu maksymalna wielkość to 140 mkw., a dopłatę otrzymamy do 70 mkw.

Poszerzenie „Rodziny na Swoim” o osoby samotne, czyli tzw. singli, to jedna z najbardziej wyczekiwanych zmian. Niestety równocześnie wprowadzono dosyć istotne ograniczenia. Po pierwsze, singiel będzie mógł nabyć tylko mieszkanie i jego metraż nie będzie mógł przekroczyć 50 mkw. Tutaj dopłatą do odsetek objęte będzie tylko 30 mkw. Po drugie, osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe nie będzie mogła sfinansować zakupu nieruchomości kredytem w ramach programu „Rodzina na Swoim”, jeżeli wcześniej była już właścicielem innej nieruchomości.

Z kolei o kredyt w programie nie będą mogły ubiegać się osoby powyżej 35. roku życia. W przypadku małżeństw kryterium to musi spełniać co najmniej jedno ze współmałżonków. Jedynym wyjątkiem są osoby wychowujące samotnie dzieci. W tym przypadku nie ma limitu wiekowego.

Zobacz także: Zdolność kredytowa Polaków – od czego zależy?

Jednak kluczowym elementem programu „Rodzina na Swoim” po zmianach jest maksymalna cena metra kwadratowego:

- dla nieruchomości nabywanych na rynku wtórnym została ona obniżona o ponad 40 procent w stosunku do poziomów sprzed 30 sierpnia

- dla rynku pierwotnego limit cenowy został obniżony o prawie 30 procent

Przykładowo dla nieruchomości nabywanych w Warszawie limit obowiązujący w I kwartale 2011 roku wynosił 9 080zł za mkw. Obecnie jest to 6 435 za mkw. (rynek pierwotny) oraz 5 148 (rynek wtórny).

Niestety, w wielu miejscach znalezienie nieruchomości spełniającej powyższe kryterium będzie praktycznie niemożliwe, chyba że spadną ceny nieruchomości. Być może sprawdzą się przewidywania ekspertów z branży nieruchomości, którzy twierdzili, że tak wysokie limity cen programu RnS hamowały spadek wartości nieruchomości.

Zobacz także: Zakup mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiany w "Rodzinie na Swoim" są korzystne przede wszystkim dla singli. Fot. Fotolia
Zmiany w "Rodzinie na Swoim" są korzystne przede wszystkim dla singli. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Goc

Dyrektor Handlowy w firmie Janpol

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama