reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > „Rodzina na Swoim” nadal popularna

„Rodzina na Swoim” nadal popularna

„Rodzina na Swoim” jest nadal popularna wśród kredytobiorców. Mimo zmian w programie, we wrześniu liczba zaciąganych kredytów preferencyjnych była rekordowa duża.

Przytoczone dane nie oznaczają jednak, że mimo dużo niższych limitów cenowych preferencyjne kredyty są bardzo popularne. Przyczyną mylących statystyk jest zasada udzielania preferencyjnych kredytów: przy ustalaniu warunków pod uwagę brana jest data złożenia wniosku, a nie wypłaty kredytu. To znaczy, że aby załapać się na stare limity cenowe, wystarczyło złożyć wniosek przed końcem sierpnia. Procesowanie kredytu w banku trwa miesiąc-dwa, co oznacza, że ostateczny efekt zmian w prawie w statystykach ujrzymy dopiero w listopadzie lub grudniu.

Najważniejszą ze zmian wprowadzonych w sierpniu przez rząd jest obniżenie współczynnika służącego do wyliczania limitów cen mieszkań, który dotychczas wynosił 1,4. Ustalono, że będzie to 1,0, co spowodowało skokowe obniżenie cen mieszkań zakwalifikowanych do dopłat o 28,6 proc. i znacznie ograniczyło dostęp do kredytów w atrakcyjnych lokalizacjach. Współczynnik ten wynosi jednak 0,8 dla transakcji na rynku wtórnym, co obniża maksymalną cenę o 42,9 procent.

Zobacz także: Nowa oferta Home Broker

Jedynym pocieszeniem dla klientów jest rozszerzenie grupy beneficjentów programu (o jednoosobowe gospodarstwa domowe), z którego dotąd korzystać mogły tylko małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. W przypadku singli powierzchnia mieszkania kupowanego na kredyt z dopłatami nie może jednak przekroczyć 50 mkw., a dopłatą objęte jest tylko 30 mkw. (odpowiednio 75 mkw. i 50 mkw. dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci kupujących mieszkanie i 140 mkw./70 mkw. dla kupujących lub budujących dom). Istotną różnicą jest jednak, że w przypadku singla nabywane mieszkanie musi być jego pierwszą nieruchomością mieszkalną. W przeciwieństwie do dotychczasowych beneficjentów, w przypadku których znaczenie miał tylko fakt, by nie być właścicielem nieruchomości w chwili zaciągania kredytu.

Wprowadzono też ograniczenie wiekowe: maksymalny wiek beneficjenta w chwili składania wniosku kredytowego to 35 lat, lecz limit ten nie dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci, a w przypadku małżeństw wystarczy, by warunek spełniał jednen ze współmałżonków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

„Rodzina na Swoim” jest nadal popularna wśród kredytobiorców.
„Rodzina na Swoim” jest nadal popularna wśród kredytobiorców.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama