reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Zmiany na rynku kredytów hipotecznych: wrzesień 2011 r.

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych: wrzesień 2011 r.

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych to przede wszystkim utrudniony dostęp do kredytów we franku. W obecnej sytuacji banki stawiają na kredyty w złotówkach.

Kredyt we franku, kredyt w złotym

Złe wiadomości dla osób, które liczyły na zaciągnięcie kredytu we franku w czasie, gdy jest najdroższy. Po Aliorze, mBanku, MultiBanku i Polbanku z kredytów w tej walucie wycofał się Bank BPH, a Deutsche Bank PBC i Nordea podniosły wymagania dochodowe odpowiednio do 50 i 15 tys. złotych. Pozostaje tylko PKO BP, ale ten ma bardzo wysokie marże, co sprawia, że taki kredyt nie jest opłacalny. Aktualnie kredyty we franku są więc dostępne tylko dla najbardziej zamożnych klientów.

Zobacz także: Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik

W związku ze znacznym ograniczeniem dostępu do programu „Rodzina na Swoim” oraz zniknięciem z oferty kredytów we franku, banki rywalizują teraz głównie na polu kredytów złotowych. Od początku września co najmniej siedem banków poprawiło ofertę kredytów w rodzimej walucie, a jeden z nich zaproponował nawet kredyt z ujemną marżą – pod warunkiem odkładania w programie systematycznego oszczędzania.

Sytuacja spłacających kredyty

Czterozłotowy rekord kursu franka z sierpnia we wrześniu nie został pobity. Interwencja SNB, który zapowiedział, że będzie pilnować kursu franka na poziomie 0,83 za euro, sprawiła, że jednego dnia kurs CHF/PLN spadł z 3,85 do 3,50. Niestety, od połowy miesiąca złoty osłabiał się do euro, więc i do franka. W efekcie w chwili powstania raportu frank kosztował 3,68 zł, czyli podobnie jak miesiąc wcześniej. Raty kredytów frankowych niewiele się zmieniły w ciągu ostatniego miesiąca.

Gorzej wyglądają kredyty w euro. Wprawdzie EURIBOR wynosi tyle samo, co przed miesiącem, ale za to kurs wspólnej waluty wzrósł w ciągu 30 dni z 4,15 do 4,49 zł (o 8,2 proc.), co pociągnęło za sobą wzrost rat spłacanych kredytów w euro o 40–45 zł na każde 100 tys. zł kredytu.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – vademecum

Podobnie jak przed miesiącem, sytuacja osób zadłużonych w złotych pozostała niezmieniona. WIBOR 3M jest na podobnym poziomie już od kwartału, a Rada Polityki Pieniężnej na razie wstrzymała się od dalszych podwyżek stóp procentowych.

Źródło: "Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance"

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiany na rynku kredytów hipotecznych to przede wszystkim utrudniony dostęp do kredytów we franku. Fot. Fotolia
Zmiany na rynku kredytów hipotecznych to przede wszystkim utrudniony dostęp do kredytów we franku. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama