Kategorie

Wygrałeś w lotto? Zainwestuj!

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Wygraną w lotto możesz zainwestować w hotel, centrum handlowe czy nieruchomości pod wynajem.
Wygrałeś kilka milionów w lotto? Wygraną możesz zainwestować w hotel, centrum handlowe czy nieruchomości pod wynajem. Jak dobrze zainwestować pieniądze wygrane w lotto?

Po odprowadzeniu 10-proc. podatku od wygranej w lotto oraz zaspokojeniu swoich fantazji, pozostałą kwotę warto jakoś ulokować. Podstawową zasadą powinna tu być dywersyfikacja.

Załóż lokatę

Zwycięzca w lotto możne na przykład zostać rentierem, wpłacić pieniądze na lokatę i zwiększać wygraną dzięki rosnącym odsetkom. Zgodnie z danymi NBP, przeciętne oprocentowanie depozytu terminowego wynosiło w lipcu 4,2%. Jest to jednak mniej niż obecny poziom inflacji.

– Posiadając  45 milionów złotych, można jednak z otwartą przyłbicą negocjować lepsze warunki depozytów. Jest to bowiem na tyle znacząca kwota, że mogłaby nawet wystarczyć na założenie banku. – zauważa Jarosław Rajwa, doradca Home Broker z Katowic.

Prawo bankowe wymaga bowiem minimalnego wkładu założycielskiego takiej instytucji na poziomie 5 milionów euro, czyli około 22 milinów złotych.

Zagraj na giełdzie

Reklama

Więcej niż na lokacie można teoretycznie zarobić, inwestując na giełdzie. Jest to jednak ryzykowna forma inwestycji, o czym nie można zapomnieć szczególnie teraz, w czasie dużej niepewności na rynkach. Na przykład od początku 2003 do szczytów z 2007 roku WIG 20 zanotował wzrost na poziomie przeszło 230%. Korekta spowodowała jednak obniżkę notowań przekraczającą 66%. Natomiast ostatnia, rozpoczęta w 2009 roku hossa, zakończyła się wzrostem na poziomie 110%. W kwietniu bieżącego roku trend ten się odwrócił, po czym notowania indeksu WIG 20 zanotowały 30% obniżkę. W tym kontekście inwestowanie w nieruchomości wydaje się mniej ryzykowne. Od 2003 roku do szczytu hossy, a więc przez pięć lat, nieruchomości zyskały na wartości blisko 150%. Trwająca po dziś dzień przecena zmniejszyła wartość przeciętnej nieruchomości w dużym mieście o około 14% – wynika z danych Home Broker.

Warto ponadto zauważyć, że tak jak akcjonariusz może liczyć na dywidendę, tak właściciel nieruchomości może co miesiąc otrzymywać czynsze za wynajęcie swojego majątku. Roczny poziom zysku z tego tytułu w przypadku mieszkań w dużym mieście można oszacować na 4–5% w skali roku i to już po uwzględnieniu wszystkich kosztów, podatków i potencjalnych okresów niewynajęcia.


Inwestycja deweloperska

Posiadając 45 milionów, można stworzyć imponujący portfel mieszkań na wynajem. W Warszawie przeciętna cena transakcyjna lokali używanych wyniosła w ostatnich 12 miesiącach 8,1 tys. zł za metr. Za 45 milionów można więc kupić ponad 5,5 tys. mkw. mieszkań, co daje 111 „dwójek” o powierzchni 50 mkw. Za dzisiejszą pulę na wygrane pierwszego stopnia można więc kupić na własność cały kilkunastopiętrowy budynek mieszkalny w stolicy. Na przeszło dwukrotnie większe zakupy mógłby sobie pozwolić szczęśliwiec w Łodzi, Bydgoszczy lub Katowicach.

Zobacz także: Rośnie popularność kart debetowych i lokat terminowych

Kup hotel

Warto także zastanowić się nad inwestycją w rynek pierwotny. Na przykład na wrocławskim Osiedlu Innova spółki Fadesa Polnord wszystkie 62 mieszkania dostępne jeszcze w III etapie inwestycji można kupić za „zaledwie” 19,6 milionów złotych. Natomiast w stolicy 102 dostępne jeszcze mieszkania w bemowskiej inwestycji Patio Avenir spółki Bouygues Immobilier można kupić za 34,7 miliona. Właściciel tak pokaźnego pakietu mieszkań decydując się na ich wynajem, bez wątpienia potrzebowałby wsparcia. Dla osób, które chciałyby uniknąć tego typu problemów, rozwiązaniem mógłby być zakup lokali w hotelu typu „condo”. Przy tym rozwiązaniu zarządzeniem zajmuje się wyspecjalizowana firma, a właściciel może osiągać zysk gwarantowany długookresową umową. Za 13,1 milionów można stać się właścicielem wszystkich 70 pokoi w drugim etapie trzygwiazdkowego hotelu we Władysławowie. W ciągu roku przychód z tytułu wynajmu powinien osiągnąć 1,3 miliona złotych. Potencjalnie można więc na tym rozwiązaniu zarobić więcej niż na wynajmowaniu mieszkań. Trzeba jednak pamiętać, że kupując lokal w „condohotelu” ponosi się także ryzyko działalności hotelowej.

Centrum handlowe

Dla osób, które chciałyby ominąć rynek nieruchomości mieszkaniowych, rozwiązaniem może być na przykład budowa lub zakup własnej galerii handlowej.

– Gdy będzie ona usytuowana w dobrej lokalizacji, można liczyć na rentowność na poziomie 10% – zauważa Bartłomiej Gawlik, doradca Home Broker z Bielska-Białej.

 Inwestorom z grubszym portfelem polecany jest także rynek gruntów. Zakup parceli rolnych z perspektywą odrolnienia potrafi przynosić zyski idące w setki procent. Jest to jednak segment ryzykowny o relatywnie długim horyzoncie inwestycji.

Zobacz także: Programy do zarządzania budżetem domowym

Apartament za sześć mln złotych

Reklama

Równolegle z dzieleniem kapitału na poszczególne inwestycje warto też zabezpieczyć własne potrzeby mieszkaniowe. Za sześć milionów złotych można zostać właścicielem lokalu o powierzchni 362 mkw., położonego na dwóch ostatnich piętrach pięciopiętrowego budynku z 2005 roku. Mieszkanie jest wykończone w wysokim standardzie i wyposażone m.in. w inteligentne systemy zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem, roletami itp.

– Ponadto do mieszkania przynależą dwie komórki lokatorskie, cztery miejsca postojowe w garażu podziemnym, ogród zimowy z aneksem kuchennym oraz tarasy z jacuzzi i fontanną. – wylicza Emilia Forgiel, doradca Home Broker z Warszawy.


Jakie jest prawdopodobieństwo wygranej?

Zanim jednak w Polsce pojawi się kolejny milioner, będzie on musiał prawidłowo wytypować 6 z 49 liczb. Teoretycznie prawdopodobieństwo trafienia wynosi jeden do 13 983 816. Biorąc pod uwagę, że jeden zakład kosztuje 3 zł, to wydając niecałe 42 mln złotych można „obstawić” wszystkie kombinacje liczb. Wydanie takiej kwoty na kupony totalizatora sportowego nie musi być jednak dobrą inwestycją. Trzeba bowiem pamiętać, że dotychczasowe kumulacje przekraczające 30 milionów złotych były na tyle atrakcyjne, że spośród rekordowej liczby uczestników gry wyłaniano po kilku szczęśliwców, którzy wytypowali wygrywającą kombinację liczb.

Nawet jednak, gdyby jedna osoba wytypowała najbardziej pożądaną kombinację liczb, to wciąż wygrana byłaby za mała, aby zagwarantować miejsce na liście najbogatszych Polaków. Te publikowane w bieżącym roku przez Wprost i Forbes zawierają listę stu nazwisk. Aby się wśród nich znaleźć trzeba mieć odpowiednio minimum 135 i 195 milionów złotych.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Dom
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Czy zabraknie ziemi pod inwestycje deweloperskie?

  Inwestycje mieszkaniowe. Dwa lata temu aż 11% inwestorów wskazywało trudniej dostępne grunty jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na liczbę planowanych inwestycji. Ostatni rok zweryfikował te obawy i jedno trzeba przyznać - niska podaż gruntów, w połączeniu z ich rosnącymi cenami sprawiają, że inwestycje deweloperskie coraz częściej powstają w nowych lokalizacjach. Czy w związku z tym, że pozyskiwanie atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe staje się coraz bardziej skomplikowane a deweloperzy budują mniej? Wręcz przeciwnie.

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki dużemu popytowi na rynku zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polakom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.