reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyt studencki sposobem na inwestycję

Kredyt studencki sposobem na inwestycję

Kredyt studencki, jako forma preferencyjnego kredytu, może być dla studenta sposobem na pierwszą inwestycję. Kto może ubiegać się o kredyt studencki i jak go dostać?

Wraz z rozpoczęciem nowego semestru na uczelniach wyższych studenci będą mogli ubiegać się o najtańszy kredyt na rynku. Oprocentowanie pożyczki studenckiej, która ma na celu zwiększyć dostęp do szkolnictwa wyższego, wynosi połowę stopy redyskontowej Narodowego Banku Polskiego. Obecnie byłoby to 2,375 proc. w skali roku. Kredyt wypłacany jest w transzach po 600 zł przez 10 miesięcy w roku akademickim i można z niego korzystać przez cały okres nauki, czyli studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz studiów doktoranckich. Spłata kredytu rozpoczyna się dwa lata po zakończeniu studiów i jest dwukrotnie dłuższa od liczba wypłaconych studentowi rat. Do momentu rozpoczęcia spłaty wszystkie odsetki pokrywa Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich.

Kto może ubiegać się o pożyczkę studencką?

O preferencyjną pożyczkę mogą ubiegać się uczniowie publicznych oraz niepublicznych szkół wyższych. Nie ma również znaczenia tryb prowadzonych zajęć, ponieważ kredyt jest jednakowo dostępny dla studentów dziennych, jak i zaocznych.

Jak dostać kredyt studencki?

Aby ubiegać się o kredyt studencki, należy złożyć do połowy listopada odpowiedni wniosek wraz z zaświadczeniem z uczelni i dochodem na każdego członka rodziny za ubiegły rok, potwierdzonym przez urząd skarbowy. Te dokumenty można złożyć w jednym z pięciu banków (PKO BP, Bank Pekao, Bank Polskiej Spółdzielczości, Gospodarczy Bank Wielkopolski i Mazowiecki Bank Regionalny). Na podstawie liczby złożonych wniosków w grudniu zostanie ustalony maksymalny poziom dochodu, który uprawnia do skorzystania z preferencyjnego kredytu. W zeszłym roku akademickim było to 2,1 tys. zł netto na osobę w rodzinie.

Zobacz także: Rachunki bankowe dla studentów – co oferują banki?

Do połowy lutego banki mają czas na dokonanie oceny zabezpieczenia kredytu. Studenci z gorzej sytuowanych rodzin mogą ubiegać się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. BGK poręcza 70 lub 100 proc. zobowiązań w zależności od dochodów na osobę w rodzinie. Natomiast poręczeń ARiMR nie honoruje PKO BP i Bank Pekao, a możliwe jest ono tylko w przypadku studentów pochodzących z obszarów wiejskich i wynosi od 80 do 100 proc.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kredyt studencki, jako forma preferencyjnego kredytu, może być dla studenta sposobem na pierwszą inwestycję. Fot. Materiały prasowe
Kredyt studencki, jako forma preferencyjnego kredytu, może być dla studenta sposobem na pierwszą inwestycję. Fot. Materiały prasowe

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama