reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Decyzja SNB korzystna dla polskich kredytobiorców

Decyzja SNB korzystna dla polskich kredytobiorców

Decyzja SNB jest korzystna dla polskich kredytobiorców. Na wrześniowym posiedzeniu Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował, że nie zmieni swojej polityki monetarnej. Taka decyzja Banku to dobra informacja dla Polaków zadłużonych w szwajcarskiej walucie.

Szwajcarski Bank Narodowy potwierdził też, że będzie z największą determinacją przeciwdziałał spadkowi kursu EUR/CHF poniżej poziomu 1,20 oraz że jest przygotowany do kupowania obcych walut za franki w nieograniczonych ilościach. Informacje te są korzystne z punktu widzenia ok. 730 tys. polskich kredytobiorców spłacających raty kredytów hipotecznych zaciągniętych we franku. Po pierwsze, zerowe oprocentowanie szwajcarskiej waluty powoduje to, że obecnie jedynym dla nich kosztem kredytu jest marża banku. Po drugie interwencyjne działania SNB na parze EUR/CHF skutecznie zmniejszają presję na większy wzrost kursu franka względem złotego.

Zobacz także: Kredyt we franku szwajcarskim prawie nieosiągalny

Bank Centralny Szwajcarii utrzymał w mocy wszystkie swoje działania podjęte w ostatnich tygodniach (pomiędzy 3 sierpnia, a 6 września), mając na uwadze zarówno widoczne spowolnienie szwajcarskiej gospodarki, jak i perspektywę deflacji w przyszłym roku. To oczywiście przede wszystkim wynik ogromnego przewartościowania franka. Na PKB Szwajcarii negatywny wpływ ma jednak także fakt spowolnienia gospodarczego na świecie i związanego z tym mniejszego popytu ze strony zagranicy na produkty i usługi Helwetów. SNB zapowiedział, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to będzie podejmował kolejne konieczne działania.

SNB zdecydował się na obniżenie prognozy wzrostu PKB Szwajcarii w 2011 r. do 1,5%–2,0%  z ok. 2% przewidywanych przez niego jeszcze w czerwcu, podkreślając, że i tak będzie to jedynie zasługą dobrej pierwszej połowy bieżącego roku, bo w drugiej oczekuje zatrzymania się gospodarki. Z kolei w przypadku inflacji spodziewa się, że w bieżącym roku wyniesienie ona jedynie 0,4%, w przyszłym roku pojawi się 0,3% deflacja, a w 2013 r. wzrost cen wyniesie 0,5%. Jeszcze trzy miesiące Bank temu zakładał, że inflacja wyniesie w tych latach odpowiednio: 0,9%, 1,0% i 1,7%.

Zobacz także: Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego jest korzystna dla polskich kredytobiorców. Fot. Fotolia
Decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego jest korzystna dla polskich kredytobiorców. Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama