Kategorie

Szwajcarski Bank Narodowy broni kursu franka

Marcin Krasoń, Open Finance
Szwajcarski Bank Narodowy broni kursu franka na poziomie 0,83 euro.
Szwajcarski Bank Narodowy broni kursu franka na poziomie 0,83 euro.
inforCMS
Szwajcarski Bank Narodowy broni kursu franka na poziomie 0,83 euro. To dobra wiadomość dla klientów, którzy postawili na inwestycje w produkty ustrukturyzowane związane z kursem szwajcarskiej waluty.

Deklaracja Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) o bronieniu kursu franka na poziomie 0,83 euro ma wpływ nie tylko na osoby zadłużone w tej walucie, ale i na tych, którzy zdecydowali się na inwestycję w produkty ustrukturyzowane, oparte na kursie CHF/PLN. O ile wcześniej propozycje takie pojawiały się bardzo rzadko, to w wakacje polskie banki uaktywniły się i zaoferowały sześć takich struktur. Open Finance przyjrzał się sytuacji osób, które zdecydowały się na inwestycję w poszczególne struktury. Skokowa zmiana kursu (w ciągu jednego dnia kurs CHF/PLN spadł z 3,85 do 3,50, o ponad 9 proc.) to dla posiadaczy większości frankowych struktur woda na młyn, bo każda z inwestycji stawiała na umocnienie złotego wobec franka.

W aktualnej sytuacji kurs franka zachowuje się bardzo podobnie do kursu euro, więc tak naprawdę to jego należy obserwować. Fixing Narodowego Banku Polskiego 19 września br. wynosił 4,3513 dla euro i 3,6076 dla franka szwajcarskiego.

Inwestycyjny Plan Ubezpieczeniowy – DILT 037 Stawiam na Spadek CHF

ING Bank Śląski (czas trwania: 1 rok)

Reklama

Klienci otrzymają zysk w wysokości procentowego spadku kursu CHF/PLN. Porównywane są odczyt początkowy (3,6342) i odczyt końcowy (z 01.08.2012 r.). Zysk może wynieść maksymalnie 8,1 proc. (nie trzeba będzie od niego płacić podatku Belki), zostanie naliczony jeśli kurs końcowy wyniesie 3,3398 lub mniej.

Komentarz Open Finance: aby maksymalne odsetki zostały naliczone (zakładając kurs EUR/CHF równy 1,2), kurs EUR/PLN musi spaść poniżej 4,077. Dla przedziału 4,077–4,361 odsetki będą niższe. Powyżej 4,361 klienci otrzymają zwrot zainwestowanego kapitału.

Zobacz także: Rachunki bankowe dla studentów – co oferują banki?

Lokata Strukturyzowana XXXII

Kredyt Bank (czas trwania: 6 mies.)

Klienci otrzymają zysk zależny od kursu CHF/PLN w dniu 15.02.2012 r. 18 proc. w skali roku zostanie naliczone, jeśli kurs w tym dniu znajdzie się w przedziale (3,00–3,20>. Dla przedziału (3,20–3,40> odsetki wyniosą 12 proc., a dla (3,40–3,50) 7 proc. W pozostałych przypadkach klienci otrzymają zwrot zainwestowanego kapitału.

Komentarz Open Finance: aby maksymalne odsetki zostały naliczone (zakładając kurs EUR/CHF równy 1,2) kurs EUR/PLN musiałby znaleźć się w przedziale (3,60–3,84>. Dla (3,84–4,2) odsetki wyniosą 12 proc. lub 7 proc., w pozostałych przypadkach nie zostaną naliczone.

Lokata Strukturyzowana Złoty Kurs I

mBank (czas trwania: 1 rok)

Odsetki są naliczane za każdy dzień, w którym kurs CHF/PLN przebywa w przedziale <3,2883–3,6383>. Maksymalnie mogą wynieść 8,5 proc.

Komentarz Open Finance: maksymalny zysk nie jest już możliwy do osiągnięcia, ponieważ od uruchomienia lokaty minął ponad miesiąc i przez pewien czas kurs przebywał poza przedziałem. Aby lokata osiągnęła najlepszy możliwy teraz wynik (zakładając kurs EUR/CHF równy 1,2), kurs EUR/PLN musi cały czas przebywać w przedziale (3,9446–4,366>.


Lokata Strukturyzowana Złoty Kurs II

mBank (czas trwania: 1 rok)

Odsetki są naliczane za każdy dzień, w którym kurs przebywa w przedziale (3,6062–3,9562>. Maksymalnie mogą wynieść 8,6 proc.

Komentarz Open Finance: maksymalny zysk nie jest już możliwy do osiągnięcia, ponieważ od uruchomienia lokaty minął ponad miesiąc i przez pewien czas kurs przebywał poza przedziałem. Aby lokata osiągnęła najlepszy możliwy teraz wynik (zakładając kurs EUR/CHF równy 1,2), kurs EUR/PLN musi cały czas przebywać w przedziale (4,3274–4,7474>.

Lokata Inwestycyjna Odbierz Zyski Frankowi

Raiffeisen Bank Polska (czas trwania: 1 rok)

Odsetki zostaną naliczone w wysokości 0,375 proc. za każdy grosz spadku kursu poniżej 3,4204. Maksymalne odsetki (15 proc.) zostaną naliczone, jeśli 13.08.2012 r. kurs CHF/PLN znajdzie się na poziomie 3,0204 lub poniżej.

Komentarz Open Finance: żeby klienci otrzymali jakikolwiek zysk kurs EUR/PLN 13.08.2012 r., musi znajdować się poniżej poziomu 4,1045. Odsetki wyniosą maksymalne 15 proc., jeśli kurs EUR/PLN spadnie poniżej 3,6245.

Zobacz także: Kredyty mieszkaniowe: ranking szybkości działania banków

Antyfrank

BNP Paribas Bank Polska (czas trwania 1 rok)

Odsetki mogą wynieść maksymalnie 10 proc. (zwolnione z podatku Belki). Stanie się tak, jeśli kurs CHF/PLN w dniu 03.09.2012  r. znajdzie się poniżej poziomu 3,1696. Dla przedziału 3,1696–3,5218 odsetki wyniosą od 0 do 10 proc.

Komentarz Open Finance: maksymalne odsetki zostaną naliczone, jeśli kurs EUR/PLN spadnie poniżej poziomu 3,8035. Jakikolwiek zysk zostanie wypłacony dla przedziału 3,8035–4,2262.

Reklama

Podsumowując, w większości przypadków klienci, którzy w wakacje 2011 roku zainwestowali w strukturę opartą na kursie CHF/PLN, zachowali szanse na zysk. Jeśli nie maksymalny, to przynajmniej jemu bliski. Jednak czas trwania produktów (sześć miesięcy lub rok) jest tak długi, że przy obecnej, niepewnej sytuacji nie sposób przewidzieć przyszłych zachowań kursów i określić prawdopodobieństwo wygenerowania odsetek.

Dotychczas zakończyło się kilka struktur powiązanych z kursem franka, ale ich wyniki były słabe (Lokata Szwajcarska Banku BPH zwrot kapitału, Kocham Franka mBanku 0,77 proc. w skali roku) lub bardzo słabe (Nordea Gwarant – Mocny Złoty strata w wysokości 4 proc. w rok). Aktualne notowania euro i franka dają szansę, że wyniki produktów sprzedawanych w wakacje 2011 roku będą lepsze.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Dom
  1 sty 2000
  4 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.