reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyt we franku a kredyt w złotym – który jest bardziej opłacalny?

Kredyt we franku a kredyt w złotym – który jest bardziej opłacalny?

Kredyt we franku, nawet przy kursie franka na poziomie 4 zł, pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy na niższych ratach od tych, które trzeba spłacać przy kredycie w złotych. Oznacza to, że kredytobiorcy, którzy zadłużyli się we franku, nadal są w lepszej sytuacji.

Frank szaleje, ale po ponad trzech latach życia z kredytem to spłacający zadłużenie we franku wciąż mniej wydał na jego obsługę. Open Finance sprawdził, ile na kredyt zaciągnięty na koniec czerwca 2008 roku (przy uwzględnieniu rzeczywistych stóp procentowych oraz kursie wymiany franka w jednym z banków) musiał przeznaczyć klient, który zadłużył się na 30 lat w złotych i we franku, na równowartość 300 tys. zł. Termin wybrano nieprzypadkowo. Jest to okres, gdy kredyty frankowe przeżywały szczyt popularności i stanowiły wartościowo ponad 70 proc. nowo udzielanych kredytów, a ze względu na niski wówczas kurs franka są to pożyczki najbardziej niekorzystne dla klientów.

Zobacz także: Kredyt we franku szwajcarskim w II kwartale 2011 r.

Osobie spłacającej złotowe zadłużenie koszty obsługi kredytu pochłonęły prawie 66,4 tys. zł, podczas gdy klientowi zadłużonemu we franku – 60,1 tys. zł. Wychodzi więc na to, że średnio na każde 10 zł wydane na obsługę kredytu złotowego, w przypadku kredytu frankowego wystarczyło wyłożyć 9 zł. Średnia rata kredytu we franku jest o 160 zł niższa niż takiego samego kredytu w rodzimej walucie.

Pierwsza rata

Do obliczeń jako przykład wzięto kredyt zaciągnięty 30 czerwca 2008 roku, którego ostatnia rata została zapłacona w środę 30 sierpnia. Kredyt złotowy udzielony został z marżą 1 pkt. proc., a frankowy z nieco wyższą, bo 1,2 p.p.

Na satysfakcji klienta obsługującego zadłużenie w szwajcarskiej walucie kładzie się cieniem fakt, że w czerwcu rata kredytu walutowego zdecydowanie przebiła wysokością ratę złotowego. Powód? Wysoki kurs CHF – ponad 3,4 zł. Rata skoczyła do ponad 1820 zł (501 CHF).

Dla przypomnienia, pierwsza frankowa rata wynosiła 700 CHF i 1409 zł, podczas gdy klient zadłużający się w złotych płacił 2129 zł.

I wszystko wskazuje na to, że sytuacja się nie zmieni, mimo że raty kredytu złotowego, ze względu na tegoroczny wzrost stóp procentowych i stawki WIBOR-u, też wyskoczyły od lipca w górę. Dla tego przykładowego kredytu rata zadłużenia złotowego zwiększyła się z 1657,50 zł w czerwcu na 1738 zł od lipca. Rata kredytu we franku wciąż ją przebija i stan taki potrwa do chwili, gdy kurs CHF nie spadnie do 3,5 zł i to przy stawce LIBOR 3M bliskiej zera.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Krefyt we franku nadal przynosi większe oszczędności niż kredyt w złotówkach. Fot. Fotolia
Krefyt we franku nadal przynosi większe oszczędności niż kredyt w złotówkach. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama