reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyt hipoteczny na budowę domu

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Kredyt hipoteczny na budowę domu to szansa na spełnienie marzeń o własnym domu. Koszty takiej budowy to duża inwestycja i często wymaga ona zaciągnięcia kredytu. Formalności związane z przyznawaniem kredytu hipotecznego na budowę domu różnią się od procedur w przypadku tradycyjnego kredytu.

Kredyt na działkę budowlaną

Aby wystąpić o kredyt na budowę domu, w większości banków niezbędne jest posiadanie własnej działki budowlanej. Tylko w nielicznych przypadkach bank jest gotowy rozpatrzyć nasz wniosek i przyznać nam środki jednocześnie na zakup działki i budowę domu.

Kiedy działka została sfinansowana kredytem mieszkaniowym i hipoteka jest wpisana w księdze wieczystej, konieczne jest wystąpienie o kredyt na budowę domu w tym samym banku, który sfinansował zakup działki.

Innym rozwiązaniem może być natomiast zrefinansowanie tego kredytu w innej instytucji, która skredytuje nam także budowę domu. W takiej sytuacji pierwsza transza nowo przyznanego kredytu zostanie przeznaczona na spłatę dotychczasowego zobowiązania, a dopiero kolejne będą mogły finansować budowę. Warto każde z tych rozwiązań szczegółowo przeanalizować, ponieważ niejednokrotnie znacznie tańsze będzie zaciągniecie nowego kredytu w innym banku, niż podwyższanie dotychczasowego kredytu w banku, który już sfinansował zakup działki.

Zobacz także: ABC kredytu hipotecznego

Kredyt a pozwolenie na budowę

Kredyt hipoteczny jest przyznawany na wybudowanie konkretnego budynku, zatem konieczne jest posiadanie projektu domu i pozwolenia na budowę. Jeśli kupiliśmy działkę budowlaną już z pozwoleniem uzyskanym przez poprzednich właścicieli, niezbędne będzie przepisanie go na obecnych inwestorów. Taki wniosek zostanie oczywiście pozytywnie rozpatrzony tylko w sytuacji, gdy dotychczasowe pozwolenie nie wygasło.

Oszacowanie kosztów budowy domu

Mając już działkę i pozwolenie na wybudowanie na niej domu, niezbędne jest oszacowanie kosztów budowy. Większość banków zakłada minimalne koszty wybudowania domu. Najczęściej są one określane poprzez przemnożenie powierzchni użytkowej przez określone koszty – około 1800–2000 złotych za wybudowanie jednego metra kwadratowego domu.

Dla przykładu, wybudowanie domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych w ocenie banku będzie kosztowało od 270 do 300 tysięcy złotych, co oznacza, że suma kredytu i posiadanych środków własnych nie może być niższa od określonego w ten sposób poziomu.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kredyt hipoteczny na budowę domu to szansa na spełnienie marzeń o własnym domu. Fot. Fotolia
Kredyt hipoteczny na budowę domu to szansa na spełnienie marzeń o własnym domu. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama