reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik

Problemy ze spłatą kredytu – jak je rozwiązać? Poradnik

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże kredytobiorcę z bankiem na wiele lat. Często przy spłacie kolejnych rat pojawiają się problemy. Jak je rozwiązać? Jak obniżyć ratę kredytu? Czy można odpocząć od spłacania kredytu?

Przed zaciągnięciem kredytu warto dokładnie przemyśleć, czy będzie nas na niego stać. Tego typu kredyt zaciąga się na wiele lat. Okres kredytowania uzależniony jest od takich czynników jak wiek czy dochód kredytobiorcy. Jeżeli po kilku latach spłaty kredytu pojawiły się trudności finansowe, można skorzystać z rozwiązań, które w takich sytuacjach oferują banki.  

W przypadku kredytu walutowego korzystnym rozwiązaniem może okazać się przewalutowanie. Przewalutowanie kredytu opłaca się tylko wtedy, kiedy kurs waluty jest niższy niż w czasie, kiedy zaciągaliśmy kredyt.

Przeczytaj: Czy warto przewalutować kredyt hipoteczny?

Niektóre banki pozwalają swoim klientom na czasowe zawieszenie spłaty kredytu. Są to tzw. wakacje kredytowe. Wakacje kredytowe dotyczą zawieszenia całej raty kredytu – zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej.

Przeczytaj: Wakacje kredytowe

Innym rozwiązaniem jest karencja. W odróżnieniu od wakacji kredytowych karencja polega na zawieszaniu spłaty tylko części odsetkowej kredytu.

Przeczytaj: Jaka jest różnica między karencją a wakacjami kredytowymi?

Problem ze spłatą jednego zadłużenia może rozwiązać także kredyt refinansowy. Refinansowanie to zaciągnięcie kredytu na spłatę poprzedniego zobowiązania. Dotyczy kredytu walutowego i złotówkowego.

Przeczytaj: Refinansowanie kredytu

Banki zabezpieczają się przed sytuacjami, które uniemożliwiłyby kredytobiorcy spłatę kredytu. Jednym z zabezpieczeń jest ubezpieczenie kredytu. Na czym polega?

Przeczytaj: Na czym polega ubezpieczenie kredytu?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże kredytobiorcę z bankiem na wiele lat. Fot. Fotolia
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże kredytobiorcę z bankiem na wiele lat. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama