| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > „Rodzina na Swoim” i frank szwajcarski – sytuacja na rynku kredytów hipotecznych

„Rodzina na Swoim” i frank szwajcarski – sytuacja na rynku kredytów hipotecznych

Zmiany w programie „Rodzinie na Swoim” i ostatni wzrost kursu franka szwajcarskiego wpłynęły na sytuację na rynku kredytów hipotecznych. Przeczytaj raport przygotowany przez Open Finance i Oferty.net.

Zmiany w nowych kredytach

Mimo wakacji, na rynku kredytów hipotecznych nikt nie myśli o urlopie. Przed końcem sierpnia w życie wchodzą zmiany w „Rodzinie na Swoim”. Dopłaty zostaną udostępnione singlom i osobom pozostającym w związkach partnerskich, ale w ograniczonym zakresie. Trudniej o mieszkanie z dopłatami będzie też dotychczasowym beneficjentom, bo limity cen nieruchomości kwalifikujących się do dopłat spadną o prawie 43 proc. dla rynku wtórnego i o 29 proc. dla rynku pierwotnym.

Zobacz także: Deweloperzy a „Rodzina na Swoim”

Nie mniej ważnym wydarzeniem sierpnia jest wycofywanie się banków z udzielania kredytów we frankach. W ostatnich tygodniach z cenników wykreśliły je Alior, mBank i MultiBank, a wcześniej to samo uczynił Polbank. Na chwilę obecną we franku zadłużyć można się jedynie w: BPH, Nordei, PKO BP i Deutsche Bank PBC. PKO ma zaporowe marże, a w DB PBC minimalny dochód klienta powinien wynosić 16 tys. zł netto, ale i to nie gwarantuje otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej.

Zmiany w kredytach spłacanych     

Kiedy w połowie lipca kurs CHF/PLN przekroczył 3,50, mogło się wydawać, że w trudniejszej sytuacji frankowi kredytobiorcy już nie będą. Okazało się jednak, że lipcowe wydarzenia to nic w porównaniu do zawieruchy z sierpnia. 10 sierpnia br. kurs franka przekroczył 4 zł, a przez media przetoczyła się fala materiałów o dramacie kredytobiorców. Na szczęście obniżka stóp procentowych w Szwajcarii i interwencja Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) sprawiły, że sytuacja nieco się unormowała i po 20 sierpnia kurs spadł poniżej 3,70. To jednak i tak bardzo dużo, o 25 gr. więcej niż miesiąc wcześniej, co oznacza ratę kredytu we franku wyższą o ok. 7 procent. Sytuację poprawia spadek oprocentowania – trzymiesięczny LIBOR obniżył się z 0,18 do 0,01 proc., co oznacza spadek raty wyrażonej we franku o ok. 2 procent. Ale zmianę tę każdy kredytobiorca odczuje w innym terminie – niektórzy dopiero za trzy miesiące.

Pocieszeniem dla kredytobiorców może być wchodzący w życie 26 sierpnia tzw. pakiet ustaw antyspreadowych. To rozwiązania mające na celu umożliwić klientom unikanie bankowego spreadu i spłacanie rat kredytów bezpośrednio w walucie. Kredytobiorcy mogli robić to już wcześniej, ale banki pobierały za to rozwiązanie dodatkowe opłaty. Teraz koszty te mają zniknąć.

Zobacz także: Zwiększyło się obciążenie hipoteczne Polaków

Sytuacja kredytobiorców zadłużonych w złotych jest dużo mniej stresująca. WIBOR 3M od dwóch miesięcy praktycznie nie zmienia się. Co więcej, pojawiają się informacje o tym, że Rada Polityki Pieniężnej na razie chce wstrzymać się od dalszych podwyżek stóp procentowych.

Źródło: „Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance"

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiany w programie „Rodzinie na Swoim” i ostatni wzrost kursu franka szwajcarskiego wpłynęły na sytuację na rynku kredytów hipotecznych.
Zmiany w programie „Rodzinie na Swoim” i ostatni wzrost kursu franka szwajcarskiego wpłynęły na sytuację na rynku kredytów hipotecznych.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »