REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„Rodzina na Swoim”: stare zasady dofinansowania do 30 sierpnia

Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus S.A.
Stare zasady dofinansowania kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” obowiązują do 30 sierpnia 2011 r.
Stare zasady dofinansowania kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” obowiązują do 30 sierpnia 2011 r.

REKLAMA

REKLAMA

Stare zasady dofinansowania kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” obowiązują do 30 sierpnia 2011 r. Przyszli kredytobiorcy, którym zależy na uzyskaniu preferencyjnego kredytu, powinni pospieszyć się z formalnościami.

Wnioski o kredyty z dofinansowaniem na starych zasadach "Rodziny na Swoim".można jeszcze składać do czasu wejścia w życie nowych przepisów, a więc 30 sierpnia.

REKLAMA

REKLAMA

Z końcem sierpnia program rządowych dopłat do kredytów hipotecznych zacznie obowiązywać w nowej, zmienionej formie. Zgodnie z prawem, nowe regulacje wejdą w życie w ciągu czternastu dni od opublikowania ustawy wprowadzającej zmiany w zasadach udzielania kredytów z dopłatami do odsetek. Oznacza to, że do rozpoczęcia obowiązywania nowych regulacji wszystkie osoby chcące uzyskać kredyt z dopłatą mogą jeszcze złożyć wniosek do banku o kredyt w programie „Rodzina na Swoim” na starych, korzystniejszych zasadach.

Jeśli chcemy skorzystać z wyższego limitu ceny nieruchomości, to na znalezienie mieszkania lub domu i złożenie wniosku kredytowego pozostało tylko kilkanaście dni, a dokładnie mamy czas do 29 sierpnia.  Jeśli w tym czasie uda nam się złożyć niezbędne dokumenty w banku, wówczas wniosek będzie jeszcze rozpatrywany na obowiązujących aktualnie zasadach, bowiem zgodnie z zapisami ustawy dla wniosków złożonych przed wejściem w życie nowych regulacji stosuje się przepisy w brzmieniu dotychczas obowiązującym.

Zobacz także: Jak sprzedać mieszkanie obciążone kredytem?

Kredyt w „Rodzinie na Swoim” na starych zasadach

Aktualnie o kredyt z dopłatami mogą ubiegać się małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Aby dostać kredyt z dopłatą, wystarczy spełnić kilka warunków narzuconych przez ustawodawcę. Najważniejszym kryterium jest metraż nieruchomości, którą możemy kupić na rynku pierwotnym lub wtórnym. Tutaj kupowane mieszkanie nie może być większe niż 75 metrów kwadratowych – dopłatę otrzymamy do 50 mkw. W przypadku domu maksymalna jego wielkość to 140 mkw. – dopłatę otrzymamy do 70 mkw. Obok wielkości nieruchomości istotna jest również jej cena. Dla każdej lokalizacji – województwa – musi się on zmieścić w określonym limicie. Po spełnieniu tych warunków można złożyć wniosek kredytowy i wszystkie dokumenty. Niezbędne jest dołączenie dokumentów potwierdzających dochody, a także kompletu dokumentów związanych z nieruchomością, w tym umowy przedwstępnej. Jeśli w ocenie banku mamy zdolność kredytową i nieruchomość spełnia wymagania programu, wówczas możliwe będzie podpisanie umowy kredytowej. Jeśli zostanie nam przyznany kredyt, to nasz bank poinformuje o tym Bank Gospodarstwa Krajowego, który w imieniu państwa realizuje program RnS i przez osiem lat, co miesiąc, dopłaca do raty kredytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poniższa tabela przedstawia wysokość płaconej raty i otrzymywanych dopłat w zależności od rodzaju i wielkości nabywanej nieruchomości.

Założenia: kredyt w ratach równych 300 tys. na 30 lat; oprocentowanie 6,20%; oprocentowanie BGK do naliczania dopłat 6,43%.

Po zakończeniu otrzymywania dopłat rata kredytu będzie wynosiła 1840 złotych. Korzyści z programu „Rodzina Na Swoim” są znaczące, warto więc rozważyć skorzystanie z dopłat do odsetek.


Zmiany w  „Rodzinie na Swoim”

Niestety, jeśli do końca sierpnia nie zdążymy złożyć wniosku o kredyt na starych zasadach programu „Rodzina na Swoim”, to po tym terminie dojdą pewne zaostrzenia, które mogą ograniczyć atrakcyjność kredytu z dopłatą.

REKLAMA

Przede wszystkim maksymalna cena metra kwadratowego nieruchomości nabywanej na rynku wtórnym została obniżona o ponad 42 procent w stosunku do aktualnych poziomów. Również dla nowych nieruchomości z rynku pierwotnego limit cenowy został obniżony o 28 procent. Niestety, w wielu miejscach znalezienie nieruchomości spełniającej kryterium ceny będzie praktycznie niemożliwe. Dodatkowo, w okresie otrzymywania dopłat nie będzie można nabyć innej nieruchomości – wyjątkiem jest tutaj sytuacja spadkobrania.

Dodatkowo o kredyt w programie nie będą mogły ubiegać się osoby powyżej 35 roku życia. W przypadku małżeństw kryterium to musi spełniać co najmniej jedno ze współmałżonków. Jedynym wyjątkiem są osoby wychowujące samotnie dzieci, w tym przypadku nie ma limitu wiekowego.

Zobacz także: Zdecyduj się na kredyt konsolidacyjny

Program został poszerzony o osoby samotne, tzw. singli. Dla tej grupy osób zastosowano jednak nieco inne wymogi niż dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci. Po pierwsze, singiel będzie mógł nabyć tylko mieszkanie i jego metraż nie będzie mógł przekroczyć 50 metrów kwadratowych. Tutaj dopłatą do odsetek objęte będzie tylko 30 metrów kwadratowych. Po drugie, osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe nie będzie mogła sfinansować zakupu nieruchomości kredytem w ramach programu „Rodzina na Swoim”, jeżeli wcześniej była już właścicielem innej nieruchomości. Jest to istotna różnica w porównaniu z pozostałymi beneficjentami, ponieważ małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci nie mogą być właścicielem innej nieruchomości mieszkaniowej, do momentu podpisania umowy kredytowej.

Decyzja o wzięciu kredytu

Warto zwrócić uwagę także na pewne aspekty związane ze zdolnością kredytową. Wprowadzone zmiany i docelowo zakończenie programu nie spowoduje znacznego ograniczenia możliwości zaciągnięcia kredytu. Mimo braku rządowego dofinansowania, możliwe będzie uzyskanie kredytu bez dopłat do oprocentowania. Zdolność kredytowa dla kredytu z dopłatami i dla kredytu „tradycyjnego” w większości banków jest taka sama. Wynika to z faktu, że do kalkulacji maksymalnej kwoty niemal wszystkie banki uwzględniają ratę po zakończeniu otrzymywania dopłat. Zatem z punktu widzenia banków zdolność kredytowa się nie zmieni. Z pewnością będzie to miało wpływ na postrzeganie swojej zdolności kredytowej przez klientów. Dla wielu osób pomoc i niższe raty przez pierwsze 8 lat kredytu były istotnym elementem mającym bardzo duży wpływ na decyzję o zaciągnięciu kredytu.

Zobacz także: Obniżka stóp procentowych a raty kredytu we franku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

    Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

    Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

    W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    REKLAMA

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    REKLAMA

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA