reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak zarobić na franku szwajcarskim?

Jak zarobić na franku szwajcarskim?

Frank szwajcarski jest nadal bardzo popularny na polskim rynku. Banki opracowały pięć lokat strukturyzowanych związanych z kursem franka, które pozwalają zarobić na szwajcarskiej walucie.

Według stanu na środę 10 sierpnia br. klienci mieli do wyboru trzy struktury oparte na kursie franka szwajcarskiego. Taką możliwość dają Kredyt Bank, mBank i Raiffeisen Bank Polska. Ale sygnał do ataku dał 18 lipca br. ING Bank Śląski, który zaoferował Inwestycyjny Plan Ubezpieczeniowy – DILT 037 Stawiam na Spadek CHF. Jest to roczna struktura zakładająca spadek kursu franka wobec złotego, na której będzie można zarobić do 8,1 proc., a zysk ten będzie zwolniony z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Na koniec klienci otrzymają zwrot zainwestowanego kapitału plus premię równą procentowemu spadkowi kursu CHF/PLN publikowanego przez serwis Reuters (porównywane są wartości z początku i z końca inwestycji). Jednak zysk maksymalny może wynieść 8,1 proc., jeśli kurs franka spadnie więcej, wzrost oprocentowania zostanie zatrzymany.

Zobacz także: Kredyt we frankach – co trzeba o nim wiedzieć?

Najwięcej na franku zarobić będzie można w Kredyt Banku. Ale aby odsetki wyniosły 18 proc. w skali roku (Lokata Strukturyzowana XXXII trwać będzie sześć miesięcy), kurs franka musi znaleźć się w określonym przedziale w dniu zakończenia lokaty, czyli 15 lutego 2012 roku. Ów przedział to (3,00–3,20]. Przedział (3,20–3,40] oznaczać będzie zysk 12-proc., a (3,40-3,50) to 7 proc. w skali roku. W pozostałych przypadkach klienci otrzymają zwrot 100 proc. zainwestowanych środków.

W Raiffeisenie (Lokata Inwestycyjna Odbierz Zyski Frankowi) zysk może dobić do 15 proc., ale aby takie zyski zostały naliczone, końcowa obserwacja kursu CHF/PLN (z 13 sierpnia 2012 roku) musi być niższa od początkowej (z 16 sierpnia 2011 roku) o co najmniej 68 groszy. W tym przypadku naliczany jest zysk w wysokości 0,375 proc. za każdy grosz poniżej kursu początkowego pomniejszonego o 28 groszy. Wprowadzono jednak ograniczenie w postaci maksymalnego zysku, który wyniesie 15 proc.

Najmniej będzie można zarobić w mBanku, bo w Lokacie Strukturyzowanej Złoty Kurs II zysk wyniesie maksymalnie 8,2 proc. w rok (co najmniej, bo bank ostateczną wartość poda po zakończeniu subskrypcji). Taka stopa zwrotu będzie możliwa do uzyskania tylko wtedy, jeśli przez cały okres trwania lokaty kurs franka z fixingu NBP będzie nie wyższy niż kurs z dnia obserwacji początkowej i nie niższy niż kurs z dnia obserwacji początkowej pomniejszony o 35 groszy. Oprocentowanie naliczane będzie proporcjonalnie do liczby dni, w których warunek ten będzie spełniony.

Zobacz także: Dlaczego wciąż chętnie zaciągamy kredyt we franku?

Przeszkodą dla chętnych na zarobienie na spadku kursu franka jest dostępność tych struktur. Raiffeisen i mBank oferują je tylko swoim klientom (wystarczy założyć rachunek), jedynie Kredyt Bank jest otwarty na szerszą grupę klientów.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Frank szwajcarski jest nadal bardzo popularny na polskim rynku.
Frank szwajcarski jest nadal bardzo popularny na polskim rynku.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama