reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyt we frankach – co trzeba o nim wiedzieć?

Kredyt we frankach – co trzeba o nim wiedzieć?

Ponad 700 tysięcy Polaków ma kredyt walutowy we frankach. Wzrost ceny szwajcarskiej waluty martwi kredytobiorców, którzy zmuszeni są płacić coraz wyższe raty. Jak radzić sobie z rosnącymi kosztami kredytu we frankach? Czy warto przewalutować kredyt na złotówki? A może poczekać, aż rząd wprowadzi zmiany w Prawie bankowym? Czy przy obecnym, wysokim kursie franka opłaca brać się kredyt w tej walucie?

Frank szwajcarski uważany jest przez inwestorów za bezpieczną lokatę kapitału, szczególnie w okresie kryzysu, dlatego jego cena na rynkach walutowych systematycznie rośnie. Wraz ze wzrostem jego ceny, rosną raty kredytów. Każdy posiadający kredyt we franku z niepokojem patrzy na jego notowania. Niestety w przypadku franka nie sprawdza się jedna z głównych zasad ekonomii: co szybko wzrasta, musi w końcu spaść. Specjaliści nie przewidują obniżenia się kursu franka w najbliższym czasie. Co pozostaje płacącym kredyt w tej walucie? Ekonomiści zalecają spokój i niepodejmowanie pochopnych decyzji.

Przeczytaj:

Czy raty kredytów we frankach jeszcze zdrożeją?

Stało się - rata kredytu we franku jest wyższa od raty kredytu złotowego

Kredyty: frank na rekordowo wysokim poziomie

Sytuacja niektórych kredytobiorców jest na tyle zła, że pozostały do spłaty dług przewyższa wartość nieruchomości. Dotyczy to około 110 tys. umów kredytowych – szacują eksperci. Do III kwartału 2008r. aż 78% nowych kredytów było zaciąganych w szwajcarskiej walucie. Niski koszt takiego kredytu zachęcał potencjalnych kredytobiorców. Jednak osoby, które zaciągnęły swój kredyt w momencie, kiedy frank był stosunkowo tani i jego cena wahała się w granicach 2 zł, obecnie przy kursie wynoszącym ok. 3,40 zł zmagają się z niemalże dwukrotnie wyższymi ratami. Co więc zrobić, jeśli nasza rata wzrosła dwukrotnie? Cierpliwie czekać? A może warto zdecydować się na przewalutowanie? Jak pozbyć się kredytu, który stale przynosi nam straty? Odpowiedzi możemy znaleźć w poniższych artykułach:

Czy warto przewalutować kredyt hipoteczny?

Czy przewalutowanie kredytu z franka na złotówkę to dobry pomysł?

Co zrobić, by pozbyć się hipoteki we franku?

Warto też zastanowić się, dlaczego frank szwajcarski ciągle idzie w górę. Winny jest temu przede wszystkim kryzys, który destabilizuje sytuację na rynkach finansowych. Szczególnie zła sytuacja jest na rynku amerykańskim. Dług federalny w Stanach Zjednoczonych wynosi już 14,3 biliona dolarów. 2 sierpnia w USA skończą się pieniądze na wypłaty bieżących zobowiązań takich jak emerytury i Stany mogą ogłosić bankructwo. Niepewna sytuacja jest również w Europie, gdzie kryzys dotknął m.in. Grecję i Włochy. Dlatego zarówno dolar, jak euro słabną. Inwestorzy szukając bezpiecznej lokaty kapitału, wykupują szwajcarską walutę.

Trzeba też pamiętać, że koszty samego kredytu we frankach są dość wysokie. Ostatnio bardzo popularnym tematem jest spread, czyli różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży waluty, na którym zarabiają banki. Co prawda, na sytuację na rynkach finansowych nie mamy wpływu, ale np. ze spreadem możemy sobie poradzić.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Frank znalazł się na rekordowo wysokim poziomie w stosunku do euro.
Frank znalazł się na rekordowo wysokim poziomie w stosunku do euro.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kudlicki

Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama