reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Więcej kredytów przyznawanych w ramach „Rodziny na Swoim”

Więcej kredytów przyznawanych w ramach „Rodziny na Swoim”

W ramach programu „Rodzina na Swoim” w pierwszej połowie 2011 roku udzielono prawie 27,5 tys. kredytów, co oznacza 54-procentowy wzrost w stosunku do tego samego okresu w zeszłym roku.

Podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej kredytów preferencyjnych udzielanych jest na zakup nieruchomości na rynku wtórnym (56,1%). Rynek pierwotny to ilościowo 24,9%, a na budowę domu przeznaczany jest mniej niż co piąty kredyt (19%). Wartościowo wyższy od liczbowego jest udział rynku pierwotnego (30,7%), a niższy wtórnego (49,8%).

Zobacz także: Koniec programu „Rodzina na Swoim”

Jednak sytuacja ta diametralnie inaczej wygląda w rozbiciu na miasta i obszary poza nimi. W miastach na budowę domów przeznacza się 1,8% kredytów, poza nimi zaś odsetek ten wynosi 28%. Wynika to w głównej mierze z kosztu zakupu ziemi pod budowę. Sprawia on, że w miastach inwestycja często nie mieści się w limitach kwalifikujących ją do preferencyjnego kredytu.

W skali całego kraju 65,8% kredytów z dopłatami udzielanych jest w obszarach poza miastami wojewódzkimi. W omawianym okresie najwięcej kredytów zaciągnięto w województwach mazowieckim (2542) i śląskim (2451). Jeśli chodzi o miasta, prym wiodą Warszawa (2233) i Kraków (998). Zatem łącznie mieszkańcy woj. mazowieckiego i Warszawy otrzymali w I półroczu 2011 roku 4775 kredytów z rządowymi dopłatami. To 17,4% wszystkich kredytów RnS.

Najmniej beneficjentów było w Opolu (136) i Katowicach (190), a jeśli chodzi o województwa, najrzadziej z dopłat korzystają mieszkańcy woj. opolskiego (136) i podlaskiego (270). Łącznie na Opolszczyznę trafiło mniej niż 1,8% kredytów z dopłatami.

Zobacz także: Kredyty mieszkaniowe: marża a zdolność kredytowa

Tak duże zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi regionami wynika głównie z różnej dostępności programu w poszczególnych miastach i województwach, które jest efektem zasad kwalifikowania do niego nieruchomości – muszą kosztować mniej niż limit w danym województwie lub mieście. Limity w różnym stopniu oddają rzeczywistość danego rynku i stąd w jednym mieście kredyt z dopłatami można dostać na prawie każde mieszkanie, a innym tylko na takie położone w najmniej atrakcyjnych dzielnicach.

W okresie styczeń-czerwiec 2011 roku ponad 70% beneficjentów programu miało 25–34 lata. Jednak nie brakuje osób w innym wieku, które korzystają z rządowych dopłat. W pierwszym półroczu 2011 roku kredyt „Rodzina na Swoim” zaciągnęły 4 osoby w wieku 19 lat lub mniej oraz sześć osób 70-letnich lub starszych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W ramach programu „Rodzina na Swoim” w pierwszej połowie 2011 roku udzielono prawie 27,5 tys. kredytów.
W ramach programu „Rodzina na Swoim” w pierwszej połowie 2011 roku udzielono prawie 27,5 tys. kredytów.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama