reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czy single mogą korzystać z programu "Rodzina na Swoim"?

Czy single mogą korzystać z programu "Rodzina na Swoim"?

Szykują się duże zmiany w rządowym programie dopłat „Rodzina na Swoim”. Do tej pory mogły z niego korzystać jedynie małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Jednak niedługo w programie "Rodzina na Swoim" będą mogły brać udział również osoby będące w związkach partnerskich i single.

Przygotowując się do wycofania programu "Rodzina na Swoim" z końcem 2012 roku, rząd znacznie ogranicza dostęp do preferencyjnych kredytów (poprzez obniżkę cen mieszkań kwalifikujących się do programu), jednocześnie daje jednak szansę na tańsze mieszkanie osobom, które dotąd z dopłat skorzystać nie mogły – singlom.

Najważniejszą z wprowadzanych zmian jest obniżenie współczynnika służącego do wyliczania limitów cen mieszkań, który dotychczas wynosił 1,4. Ustalono, że będzie to 1,0, co spowoduje obniżenie cen mieszkań zakwalifikowanych do dopłat o 28,6 proc. i znacznie ograniczy dostęp do kredytów w atrakcyjnych lokalizacjach. Współczynnik ten wyniesie jednak 0,8 dla transakcji na rynku wtórnym.

Zobacz także: Czy zmiana kredytu pozwoli na oszczędności?

Wbrew wcześniejszym informacjom zrezygnowano z różnicowania wysokości współczynnika kształtującego cenowy limit w zależności od kategorii beneficjenta. Podczas spotkania podkomisji nadzwyczajnej w ramach spotkania Komisji Infrastruktury padła propozycja, by single korzystali z niższego współczynnika (0,8), jednak ostatecznie pomysł upadł.

Różnice w ofercie programu "Rodzina na Swoim" w zależności od grupy beneficjentów

grupa beneficjentów

małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci

pozostali

cel kredytu

dom lub mieszkanie

mieszkanie

maksymalna możliwa powierzchnia mieszkania

75 m2

50 m2

dopłaty liczone do powierzchni

50 m2

30 m2

warunek

nie być właścicielem nieruchomości mieszkalnej w chwili zaciągania kredytu

nigdy wcześniej nie być właścicielem nieruchomości mieszkalnej

Źródło: Open Finance.

W przypadku singli powierzchnia mieszkania kupowanego na kredyt z dopłatami nie będzie mogła przekroczyć 50 m2, a dopłatą objęte będzie tylko 30 m2 (odpowiednio 75 m2 i 50 m2 dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci kupujących mieszkanie i 140 m2/70 m2 dla kupujących dom).

Istotną różnicą jest fakt, że w przypadku singla nabywane mieszkanie musi być jego pierwszą nieruchomością mieszkalną. W przeciwieństwie do dotychczasowych beneficjentów, w przypadku których znaczenie miał tylko fakt, by nie być właścicielem nieruchomości w chwili zaciągania kredytu.

Zobacz także: Kredyty hipoteczne - idziemy na rekord?

Nowelizacja ustawy trafiła do prezydenta, który na jej podpisanie lub odrzucenie ma trzy tygodnie. Jeśli Bronisław Komorowski dokument podpisze, po 14 dniach wejdzie on w życie. Najszybciej nowe zasady mogą wejść w życie na przełomie lipca i sierpnia, a najpóźniej – w okolicach 20 sierpnia br.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W "Rodzinie na Swoim" będą mogły brać udział osoby będące w związkach partnerskich i single. Fot. Fotolia
W "Rodzinie na Swoim" będą mogły brać udział osoby będące w związkach partnerskich i single. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama