reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak walczyć ze spreadem? Nowe pomysły posłów na ratunek polskim kredytobiorcom

Jak walczyć ze spreadem? Nowe pomysły posłów na ratunek polskim kredytobiorcom

Nowelizacja prawa bankowego, zdaniem polskich posłów, powinna przynieść ulgę kredytobiorcom. Jednak diametralne różnice w poselskich pomysłach zdają się coraz bardziej oddalać kredytobiorców od możliwie najlepszego rozwiązania. Rosnący kurs franka szwajcarskiego skłonił polskich polityków do pracy nad zmianami prawa bankowego.

Spread na stałym poziomie?

Jednym z projektów opracowywanych przez posłów jest ustalenie poziomu, na jakim powinna znaleźć się różnica w kursie sprzedaży i kupna waluty, nazywana spreadem. Przyjęcie tak przełomowej decyzji mogłoby pomóc polskim kredytobiorcom w częstszym podejmowaniu kredytu hipotecznego w obcej walucie. Obecnie odstrasza nas przede wszystkim brak możliwości negocjacji z bankiem w sprawie naliczanego spreadu. Jedną z przedstawionych możliwości jest ustalenie wartości spreadu na poziomie 10%. Wciąż jednak nie wiadomo, jak ostatecznie ukształtują się prognozy. 

Zobacz także: Rosnące raty kredytów

Na co jeszcze mogą liczyć kredytobiorcy?

Kolejną zmianą, która miałaby znacznie ułatwić życie kredytobiorcom, jest zniesienie opłat za zmiany w aneksie do umowy kredytowej. Jednym z zadań, które postawił przed sobą Sejm jest możliwie jak największe wzmocnienie pozycji kredytobiorcy względem banku. Miałoby się tak dziać między innymi za sprawą wolnego wyboru, w jakiej walucie spłacać zadłużenie. Decyzja będzie należeć do kredytobiorcy. Wiadomo już, że sukcesu nie odniesie projekt PJN zakładający zamrożenie kursu franka szwajcarskiego na poziomie 2,75 zł. Rząd odniósł się do propozycji, dementując doniesienia, że państwo mogłoby dopłacać do różnicy między kursem rzeczywistym a kursem franka ustawionym na stałym poziomie.

Zobacz także: Jak korzystnie zawrzeć umowę kredytu?

Jak jest dzisiaj?

Prawo bankowe wymaga wielu zmian i nowelizacji. niestety w relacji z bankiem kredytobiorca wciąż jest marionetką. Spread jest nieuregulowany żadną umową. Ustala go bank na podstawie własnej analizy rynku. Projekt zniesienia opłat za umowy kredytowe i aneks zmieniający warunki jest czymś zupełnie nowym. Dotąd ustalenie nowych warunków kredytu wiązało się z kosztami po stronie kredytobiorcy.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Spread to różnica w kursie sprzedaży i kupna waluty. Fot. Fotolia
Spread to różnica w kursie sprzedaży i kupna waluty. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama