reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyt w złotówkach w perspektywie przyszłego wstąpienia Polski do strefy euro

Kredyt w złotówkach w perspektywie przyszłego wstąpienia Polski do strefy euro

Wciąż ponad połowa Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny w rodzimej walucie. Kredytobiorcy obawiają się niestabilności na rynkach walutowych, wzrostu cen obcych walut, a co za tym idzie – wzrostu rat. Jednak po wstąpieniu Polski do strefy euro wszystko może się zmienić.

Masz kredyt w złotówkach? Czeka cię przewalutowanie!

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego w polskiej walucie wciąż dla ponad połowy kredytobiorców wydaje się być naturalną decyzją. Chętnych na taką opcję nie odstraszają nawet podwyżki stóp procentowych, które sprawiają, że kredyt w złotówkach jest coraz droższy. Wśród reszty pozostają nadal ci, którzy perspektywicznie wyczekują wstąpienia Polski do monetarnej unii. Do wprowadzenia euro zobowiązaliśmy się w traktacie akcesyjnym, więc jest to tylko kwestią czasu, kiedy będziemy powszechnie posługiwali się tą walutą. To, ile przyjdzie zapłacić za kredyt w złotówkach po przeliczeniu na euro, będzie zależeć przede wszystkim od ustalonego kursu. Przewalutowanie kredytu niestety nie będzie wiązało się tylko z takimi niedogodnościami. Kredytobiorca zmuszony będzie również do przyjęcia nowych warunków kredytu. Zdaniem analityków rynku kredytów hipotecznych w Polsce, dla kredytobiorców, którzy kupili mieszkania na kredyt w złotówkach, będzie to bardzo ciężki okres.

Zobacz także: Od 1 lipca kredyt będziesz mógł spłacić w walucie obcej

Czy zaciągnięcie kredytu w euro to dobry pomysł? 

Wydawać by się mogło, że najlepszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu w euro. To jednak opcja niedostępna dla wielu kredytobiorców. W chwili obecnej euro jest bowiem na tyle “burzliwą” walutą, że podjęcie w niej kredytu wiąże się ze sporym ryzykiem zarówno dla banku, jak i jego klientów. Mimo wszelkich obaw, rata kredytu w złotówkach wydaje się być wciąż niezwykle bezpieczną opcją. W tym przypadku zmiana wysokości raty może wiązać się jedynie z czasową zmianą stóp procentowych. Kredyt walutowy wciąż jest zależny od wahań kursu i spreadu.

Zobacz także: Czy kredyt w złotych lepszy niż w obcej walucie?

Jaka będzie przyszłość dla posiadaczy kredytów z złotówkach?

Przed nami jest jeszcze kilka lat, zanim wejdziemy do strefy euro. Jasną stroną przewalutowania jest na szczęście możliwie jak najniższy kurs zamiany walut. W związku z tym istnieje realna szansa na obniżenie raty kredytu hipotecznego po wstąpieniu Polski do strefy euro.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wciąż ponad połowa Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny w złotówkach.
Wciąż ponad połowa Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny w złotówkach.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama