| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyt w złotówkach w perspektywie przyszłego wstąpienia Polski do strefy euro

Kredyt w złotówkach w perspektywie przyszłego wstąpienia Polski do strefy euro

Wciąż ponad połowa Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny w rodzimej walucie. Kredytobiorcy obawiają się niestabilności na rynkach walutowych, wzrostu cen obcych walut, a co za tym idzie – wzrostu rat. Jednak po wstąpieniu Polski do strefy euro wszystko może się zmienić.

Masz kredyt w złotówkach? Czeka cię przewalutowanie!

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego w polskiej walucie wciąż dla ponad połowy kredytobiorców wydaje się być naturalną decyzją. Chętnych na taką opcję nie odstraszają nawet podwyżki stóp procentowych, które sprawiają, że kredyt w złotówkach jest coraz droższy. Wśród reszty pozostają nadal ci, którzy perspektywicznie wyczekują wstąpienia Polski do monetarnej unii. Do wprowadzenia euro zobowiązaliśmy się w traktacie akcesyjnym, więc jest to tylko kwestią czasu, kiedy będziemy powszechnie posługiwali się tą walutą. To, ile przyjdzie zapłacić za kredyt w złotówkach po przeliczeniu na euro, będzie zależeć przede wszystkim od ustalonego kursu. Przewalutowanie kredytu niestety nie będzie wiązało się tylko z takimi niedogodnościami. Kredytobiorca zmuszony będzie również do przyjęcia nowych warunków kredytu. Zdaniem analityków rynku kredytów hipotecznych w Polsce, dla kredytobiorców, którzy kupili mieszkania na kredyt w złotówkach, będzie to bardzo ciężki okres.

Zobacz także: Od 1 lipca kredyt będziesz mógł spłacić w walucie obcej

Czy zaciągnięcie kredytu w euro to dobry pomysł? 

Wydawać by się mogło, że najlepszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu w euro. To jednak opcja niedostępna dla wielu kredytobiorców. W chwili obecnej euro jest bowiem na tyle “burzliwą” walutą, że podjęcie w niej kredytu wiąże się ze sporym ryzykiem zarówno dla banku, jak i jego klientów. Mimo wszelkich obaw, rata kredytu w złotówkach wydaje się być wciąż niezwykle bezpieczną opcją. W tym przypadku zmiana wysokości raty może wiązać się jedynie z czasową zmianą stóp procentowych. Kredyt walutowy wciąż jest zależny od wahań kursu i spreadu.

Zobacz także: Czy kredyt w złotych lepszy niż w obcej walucie?

Jaka będzie przyszłość dla posiadaczy kredytów z złotówkach?

Przed nami jest jeszcze kilka lat, zanim wejdziemy do strefy euro. Jasną stroną przewalutowania jest na szczęście możliwie jak najniższy kurs zamiany walut. W związku z tym istnieje realna szansa na obniżenie raty kredytu hipotecznego po wstąpieniu Polski do strefy euro.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »