reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ile muszę zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Ile muszę zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, kredytobiorca musi posiadać określoną zdolność kredytową, którą sprawdza bank. Jeśli nasza pensja jest poniżej średniej krajowej, możemy mieć kłopoty z uzyskaniem samodzielnego kredytu hipotecznego. Co zrobić w takim wypadku? Czy bank uzna nasze dodatkowe przychody?

Czy w procesie kredytowym można wykazać inne zarobki niż pensja?

Analiza bankowa kredytu pozwala kredytobiorcy na wykazanie wszelkich zarobków. Niezależnie od charakteru umowy, na podstawie której są przyznawane. Jednak placówki różnią się między sobą poszczególnymi warunkami uznania dodatkowych przychodów. Umowa o dzieło w wielu bankach musi mieć ciągłość przynajmniej 6 miesięcy. Wówczas dodatkowy przychód może zostać wliczony w zdolność kredytową. W przypadku własnej działalności gospodarczej bank wymaga zazwyczaj wykazania ciągłości dochodu przez przynajmniej rok. Zdarza się jednak, że konieczne jest 24-miesięczne udokumentowanie dochodów z prowadzonej działalności. Wszystko zależy od placówki i jej indywidualnego podejścia do klienta.

Zobacz także: Kredyt konsumencki - jakie zmiany wprowadza nowa ustawa?

Czy moja premia będzie uznana przez bank?

W kwestii premii istnieje jeden podstawowy warunek. Musi ona wykazywać pewną regularność i brak przypadkowości. Biorąc pod uwagę zarobki potencjalnego kredytobiorcy, i tak najważniejsza będzie otrzymywana przez niego pewna, gwarantowana przez pracodawcę stawka. Jeśli jednak stałym elementem pensji jest premia, to do banku należy ostatnie słowo. Może być ona wliczana w zdolność kredytową, ale też nie musi. To samo dotyczy premii kwartalnej. Decyzja należy do placówki. Warto jest jednak starać się o rzetelną dokumentację takich dodatkowych wpływów. Mogę być one kluczowe dla decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego.

Zobacz także: Jakie są koszty ubezpieczenia kredytu hipotecznego?

Czy dostanę kredyt, jeśli nie mam stałej pensji?

W przypadku wolnych, niezrzeszonych zawodów, zdolność kredytowa obliczana jest zazwyczaj na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie. Zdarza się jednak, że bank uzna tytułowane przelewy na konto. Warto jest więc pilnować osoby zlecającej, aby uwieńczyła współpracę dokładnie opisanym przelewem. Stałe wpływy na konto także mają znaczenie. Szczególnie w przypadku kredytobiorców posiadających już od pewnego czasu konto w banku, który może udzielić im pożyczki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, kredytobiorca musi posiadać określoną zdolność kredytową, którą sprawdza bank. Fot. Fotolia
Aby otrzymać kredyt hipoteczny, kredytobiorca musi posiadać określoną zdolność kredytową, którą sprawdza bank. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama