REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Windykacja – fakty i mity

Windykacja w Polsce jest w pełni legalna.
Windykacja w Polsce jest w pełni legalna.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wokół windykacji narosło wiele mitów. "Ekspresowe pożyczki", "pożyczka na dowód", "pożyczki gotówkowe z dostawą do domu" – dzisiaj wyjątkowo łatwo pożyczyć pieniądze. Jaka jest prawa o windykacji? Co może spotkać osoby, które nie spłacają swoich długów?

MIT nr 1: Firmy windykacyjne nie mają prawa dochodzić pieniędzy i działają niezgodnie z prawem

Nieprawda. Sposób odzyskiwania pieniędzy (ale nie tylko ich, bo także wszelkich dóbr) jest dokładnie określony w Kodeksie cywilnym. Windykatorzy reprezentują wierzycieli lub występują we własnym imieniu, działają zgodnie z obowiązującymi przepisami. W Polsce windykacja jest w pełni legalna i oparta na zasadach rynkowych, podobnie jak w krajach zachodnich, gdzie ma ponad 80-letnią historię.

REKLAMA

Zobacz także: Jak szybko wyjść z długów?

MIT nr 2: Przedawnione długi znikają

REKLAMA

Co prawda długi ulegają przedawnieniu (terminy przedawnienia konkretnych typów wierzytelności określa Kodeks cywilny), ale nie znikają. Dług nadal istnieje i wierzyciel ma pełne prawo domagać się jego spłaty. Co więcej, przedawniony dług oraz dane dłużnika mogą być umieszczone w rejestrze Biura Informacji Gospodarczej. Jedyna różnica pomiędzy długami przedawnionymi a nieprzedawnionymi polega na tym, że w dochodzeniu tych pierwszych wierzycielowi pomagają organy państwa w postaci sądów i komorników. W drugim przypadku nie może on natomiast liczyć na ich pomoc, jeśli przez dłużnika zostanie podniesiony zarzut przedawnienia.

Warto pamiętać, że dopisanie informacji o zadłużeniu do bazy danych BIG stanowi ostrzeżenie przed dłużnikiem dla przedsiębiorców, którzy sprawdzają w niej swoich potencjalnych klientów.

– Od 14 czerwca 2010 r. właściwie wszyscy, również osoby fizyczne, będą mogli wpisywać swojego dłużnika na tzw. czarną listę – mówi Urszula Okarma, prezes Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. – Oznacza to, że statystyczny Polak, również taki, który nie prowadzi działalności gospodarczej, otrzyma realną możliwość odzyskiwania swoich należności. Dzięki wpisaniu niesolidnego pracodawcy, przedsiębiorcy budowlanego czy sprzedawcy do BIG będzie mógł skłonić go do spłaty, a także ostrzec przed nim inne osoby czy firmy – dodaje Okarma.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Znalezienie się na liście BIG to właściwie wykluczenie z obrotu gospodarczego – mówi Piotr Krupa, prezes KRUK S.A. – Dłużnik nie otrzyma kredytu, nie kupi na raty telefonu, pralki, może mieć kłopoty z nawiązaniem współpracy z nowym kontrahentem – zauważa Krupa. – Dlatego ważne jest, żeby swoich dłużników mogli w ten sposób mobilizować do spłaty zarówno przedsiębiorcy, jak i wszyscy obywatele. Wywiązywanie się z zobowiązań wobec firm musi być tak samo ważne, jak wobec osób prywatnych.

MIT nr 3: Lepiej spłacać dług wierzycielowi, a nie firmie windykacyjnej, bo te drugie doliczają sobie bardzo wysokie prowizje

Prawda jest taka, że profesjonalne firmy windykacyjne nie pobierają od dłużników dodatkowych kosztów windykacji. Dodatkowe koszty za czynności windykacyjne może doliczyć tylko wierzyciel pierwotny (bank, operator telefonii, telewizji cyfrowej lub kablowej itp.), zgodnie z umowami kredytowymi (lub innymi umowami) i tabelami opłat i prowizji, które akceptował klient podczas podpisywania umowy. Firma windykacyjna może natomiast jak najbardziej legalnie zająć się ich dochodzeniem.

Zobacz także: Siedem toksycznych przekonań finansowych. Czego dotyczą?

MIT nr 4: Firma windykacyjna nie może dochodzić spłaty długu, a odzyskiwaniem zadłużenia może zajmować się tylko komornik

REKLAMA

Spłaty zadłużenia może domagać się każdy, komu dłużnik jest coś winien. Niezależnie czy jest to bank, firma windykacyjna (działająca w imieniu swoim lub klienta) czy nawet osoba fizyczna. Każdy ma prawo wysyłać wezwania do uregulowania długu lub dzwonić do dłużnika i domagać się spłaty. Nie musimy robić tego samodzielnie, w każdej chwili można zlecić to zadanie profesjonalnym windykatorom.

Natomiast komornik jako przedstawiciel organów państwa jest uprawniony do przymusowej egzekucji długu (na podstawie wydanego przez sąd tytułu wykonawczego). Czyli tylko komornik może zająć majątek dłużnika (z nielicznymi wyjątkami) bez jego zgody, wchodząc mu na konto lub licytując jego mienie. 

Źródło: KRUK S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA