reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Windykacja – fakty i mity

Windykacja – fakty i mity

Wokół windykacji narosło wiele mitów. "Ekspresowe pożyczki", "pożyczka na dowód", "pożyczki gotówkowe z dostawą do domu" – dzisiaj wyjątkowo łatwo pożyczyć pieniądze. Jaka jest prawa o windykacji? Co może spotkać osoby, które nie spłacają swoich długów?

MIT nr 1: Firmy windykacyjne nie mają prawa dochodzić pieniędzy i działają niezgodnie z prawem

Nieprawda. Sposób odzyskiwania pieniędzy (ale nie tylko ich, bo także wszelkich dóbr) jest dokładnie określony w Kodeksie cywilnym. Windykatorzy reprezentują wierzycieli lub występują we własnym imieniu, działają zgodnie z obowiązującymi przepisami. W Polsce windykacja jest w pełni legalna i oparta na zasadach rynkowych, podobnie jak w krajach zachodnich, gdzie ma ponad 80-letnią historię.

Zobacz także: Jak szybko wyjść z długów?

MIT nr 2: Przedawnione długi znikają

Co prawda długi ulegają przedawnieniu (terminy przedawnienia konkretnych typów wierzytelności określa Kodeks cywilny), ale nie znikają. Dług nadal istnieje i wierzyciel ma pełne prawo domagać się jego spłaty. Co więcej, przedawniony dług oraz dane dłużnika mogą być umieszczone w rejestrze Biura Informacji Gospodarczej. Jedyna różnica pomiędzy długami przedawnionymi a nieprzedawnionymi polega na tym, że w dochodzeniu tych pierwszych wierzycielowi pomagają organy państwa w postaci sądów i komorników. W drugim przypadku nie może on natomiast liczyć na ich pomoc, jeśli przez dłużnika zostanie podniesiony zarzut przedawnienia.

Warto pamiętać, że dopisanie informacji o zadłużeniu do bazy danych BIG stanowi ostrzeżenie przed dłużnikiem dla przedsiębiorców, którzy sprawdzają w niej swoich potencjalnych klientów.

– Od 14 czerwca 2010 r. właściwie wszyscy, również osoby fizyczne, będą mogli wpisywać swojego dłużnika na tzw. czarną listę – mówi Urszula Okarma, prezes Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. – Oznacza to, że statystyczny Polak, również taki, który nie prowadzi działalności gospodarczej, otrzyma realną możliwość odzyskiwania swoich należności. Dzięki wpisaniu niesolidnego pracodawcy, przedsiębiorcy budowlanego czy sprzedawcy do BIG będzie mógł skłonić go do spłaty, a także ostrzec przed nim inne osoby czy firmy – dodaje Okarma.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Windykacja w Polsce jest w pełni legalna.
Windykacja w Polsce jest w pełni legalna.

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama