| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > "Rodzina na Swoim": limity cen budzą kontrowersje

"Rodzina na Swoim": limity cen budzą kontrowersje

Pomysły rządu na program "Rodzina na Swoim" zmieniają się jak w kalejdoskopie. Ostatnio sejmowa komisja infrastruktury do programu włączyła singli i ponownie zmieniła limity cen za mkw. kwalifikujące do korzystania z budżetowego wsparcia. Teraz znalezienie mieszkania spełniającego wymagania programu "Rodzina na Swoim" graniczy z cudem, zwłaszcza w takich miastach jak Wrocław, Szczecin, Poznań czy Białystok. Jak wyznaczane są limity cen programu "Rodzina na Swoim"?

Rządowe limity a rynek nieruchomości

Po przyjęciu ustawy przez Sejm mieszkanie używane będzie można kupić, jeśli jego cena nie przekroczy 80% kosztu odtworzenia nowego mieszkania. Wartości te publikują co pół roku wojewodowie. W przypadku zakupu od dewelopera lub budowy domu, limit ceny będzie wyższy i wynosić będzie 100% kosztu odtworzenia. Warto tu przypomnieć, że rząd planował pierwotnie utrzymanie tego wskaźnika na poziomie 110% kosztów. Miał on jednak obowiązywać tylko dla rynku pierwotnego. Dla porównania, obecnie zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym można kupować mieszkania, których cena za m2 wynosi nawet 140% kosztów odtworzenia.

Zobacz także: Szukasz mieszkania? Sprawdź najnowsze promocje u deweloperów

Jakie zmiany czekają nas po nowelizacji ustawy zgodnie z obecnym projektem skierowanym do drugiego czytania przez Sejmową Komisję Infrastruktury?
1) Limity cen nieruchomości kwalifikujące do programu "Rodzina na Swoim" zostaną obniżone o 28,6% w przypadku rynku pierwotnego oraz o 42,9% na rynku wtórnym. Jest to konsekwencją obniżenia mnożnika kosztów odtworzenia z 1,4 do 1,0 (rynek pierwotny) lub 0,8 (rynek wtórny).
2) Wiek kredytobiorcy zostanie ograniczony do 35 lat.
3) Z dofinansowania będą mogły skorzystać osoby samotne (tzw. single) o ile wcześniej nie posiadały nieruchomości.
4) Ostatni kredyt z dopłatą zostanie udzielony 31 grudnia 2012 roku.

Limity: Warszawa do 7 tys. za m2

Dzięki temu w Warszawie na metr mieszkania można obecnie wydać nawet 9,8 tys. zł, co powoduje, że w najdroższej dzielnicy – Śródmieściu – kredyt z dopłatą można zaciągnąć na przeszło co piąte mieszkanie. Można więc uznać, że pierwotna idea przyświecająca twórcy "Rodziny na Swoim" została wypaczona. Ponadto, w takich miastach jak Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz czy Toruń obecnie limit ceny wynosi nawet ponad 7 tys. zł. Sejmowa komisja zaproponowała, aby te limity spadły w stolicy do 7 tys. zł za m2 w przypadku mieszkań nowych i 5,6 tys. zł za m2 lokalu używanego. Dla pozostałych wymienionych miast byłoby to odpowiednio około 5 i 4 tys. zł za m2. Najniższe limity obowiązywałyby w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze, gdzie w przypadku mieszkań używanych nieznacznie przekroczyłyby 2,5 tys. zł za m2. Poza obszarami miejskimi najniższe limity obowiązywałyby w województwie podkarpackim. Cena używanej nieruchomości nie może tam przekroczyć 2,3 tys. zł za m2, aby kwalifikować się do rządowej dopłaty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »