reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jakie ubezpieczenie kredytu wybrać?

Jakie ubezpieczenie kredytu wybrać?

Ubezpieczenie kredytu to zabezpieczenie dla banku w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie będzie mógł spłacać zaciągniętego zobowiązania. Jeśli decydujemy się na kredyt mieszkaniowy, musimy pamiętać o tym, że prawdopodobnie będzie on nam towarzyszył przez większą część życia. Jakie ubezpieczenie kredytu wybrać?

Czy każdy może się ubezpieczyć od utraty pracy?

Ubezpieczyć mogą się przede wszystkim ci klienci, którzy nie posiadają znacznych oszczędności, bazują na jednej pensji i nie mają innych źródeł zarobkowania. Pamiętajmy, że warunkiem przy ubezpieczeniu jest rejestracja w urzędzie pracy i uzyskanie statusu bezrobotnego. Dlatego też jeśli łączymy umowę o pracę z działalnością gospodarczą czy kontraktową, nie jest to oferta dla nas.

Zobacz także: Czy po rozwodzie trudniej jest otrzymać kredyt hipoteczny?

Na co zwracać uwagę przy ubezpieczeniu od utraty pracy?

1. Sprawdźmy ogólne warunki umowy, tak jak przy każdym ubezpieczeniu bacznie przyglądając się zapisom, w których ubezpieczyciel wyłącza swoją odpowiedzialność.
2. Cena jest ważna, z reguły zaczyna się ona w okolicach 2%, a w niektórych bankach dochodzi do ponad 3% od kwoty kredytu. Oznacza to kilkutysięczny wydatek, dlatego jego wysokość warto sprawdzić przed zawarciem umowy kredytowej.
3. Ubezpieczymy tylko cześć kredytu, z reguły obejmując ochroną 2,3 lub 5 lat. W tym czasie ubezpieczyciel zapłaci za nas do 12 rat w przypadku utraty pracy. Oczywiście ubezpieczenie można to przedłużyć, ale jest to kolejnym, niemałym wydatkiem.

Zobacz także: Czy można dzielić kredyt z rodzicami?

Jak wyjść z sytuacji w której się nie ubezpieczyliśmy?

1. Wakacje kredytowe w zależności od banku trwają od miesiąca do pół roku. Dzięki nim zyskamy kilka miesięcy wolnego w spłacie raty kapitałowej, więc jest to chwila wytchnienia od całej raty, ale pozorna oszczędność.
2. Negocjacje z bankiem są możliwe w przypadku, gdy faktycznie nie mamy możliwości spłaty rat. Wówczas warto podjąć dialog z bankiem, bo pamiętajmy, że najgorszym rozwiązaniem są uchylenia od spłat. Skutkują one szybko odnotowaniem tego faktu w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej i kolejnymi problemami.

Pamiętajmy, że banki są otwarte na dialog dotyczący:
- wydłużenia czasu kredytowania (przez co obniża się wysokość rat)
- zmiany rat malejących na równe (= obniżenia wysokości raty)
- wakacje kredytowe

 Każda ze zmian w umowie kredytowej wprowadzana jest w formie aneksu, z nowym harmonogramem spłat. Czasem warto rozważyć te rozwiązania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ubezpieczenie kredytu to zabezpieczenie dla banku w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie będzie mógł spłacać zaciągniętego zobowiązania.
Ubezpieczenie kredytu to zabezpieczenie dla banku w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie będzie mógł spłacać zaciągniętego zobowiązania.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama