reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czy kredyt hipoteczny w euro jest bardziej opłacalny?

Czy kredyt hipoteczny w euro jest bardziej opłacalny?

Istnieje duża zależność między rynkiem nieruchomości a rynkiem kredytów hipotecznych. W zależności od zmian w warunkach przyznawania kredytów przez banki, można prognozować, jakie będzie zainteresowanie kupnem lokali mieszkalnych. Zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny, warto sprawdzić, jak zmieniał się system ratalny na przełomie 2010 i 2011 roku.

Opracowując poniższą analizę założono, że czteroosobowe gospodarstwo domowe stara się o kredyt w wysokości 300 tys. zł na 30 lat, z wkładem własnym na poziomie 20%. Miesięczny dochód został wyznaczony w oparciu o dwukrotność wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wg GUS odpowiednio za listopad i styczeń 2011 r., w lutym wyniósł on 4 858,4 zł netto. W poniższym zestawieniu przedstawione zostały warunki umowy kredytowej, wychodząc od najniższej możliwej do uzyskania raty spośród oferty dostępnej na rynku.

Najważniejszą odnotowaną zmianą w porównaniu do końcówki zeszłego roku jest utrata zdolności kredytowej we franku szwajcarskim przez typową rodzinę 2+2. Taka sytuacja jest rezultatem obniżenia się przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w styczniu w porównaniu do listopada minionego roku. W efekcie, na koniec lutego standardowe gospodarstwo domowe mogło sobie pozwolić na zaciągnięcie zobowiązania kredytowego jedynie w złotówce i euro. Dla tej pierwszej waluty w ciągu dwóch pierwszych miesięcy bieżącego roku miesięczna wysokość raty wzrosła o 33 zł. Sam wzrost nie jest znaczny, jednak wskazuje kierunek, w jakim zmienia się sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w rodzimej walucie.

Zobacz także: Czym jest rachunek powierniczy?

W styczniu pierwszy raz od półtora roku podniesione zostały stopy procentowe, a jak zapowiadają eksperci, w tym roku czekają nas jeszcze dwie lub nawet trzy takie podwyżki. Wpłynie to bezpośrednio na wzrost kosztów związanych ze spłacaniem kredytów hipotecznych i odbije się na sytuacji finansowej kredytobiorców. Co ciekawe, odwrotna sytuacja niż w rodzimej walucie miała miejsce w przypadku euro. Zaciągając taki kredyt w lutym, można było w stosunku do grudnia zaoszczędzić około 22 zł miesięcznie. Trzeba jednak zaznaczyć, że jak wynika z raportu AMRON – SAFIN za IV kwartał 2010 r., trzy czwarte udzielanych w naszym kraju kredytów hipotecznych stanowią te denominowane w złotówce. Fakt ten oraz wspomniane spodziewane pogorszenie warunków kredytów w polskiej walucie może zapowiadać ograniczenie popytu na rynku mieszkaniowym w przyszłości.

Podsumowując, trzeba jednak zaznaczyć, że analizując warunki umowy kredytowej nie wolno zapominać o dodatkowych obciążeniach, jakie niesie ze sobą ostateczne złożenie podpisu. Do tej grupy można zaliczyć choćby koszt jednostkowej prowizji od udzielenia kredytu, opłatę za jego ubezpieczenie, często stosowany wymóg zakupu dodatkowych produktów od banku (ROR, karta kredytowa, program oszczędnościowy) itp. Mogą one w istotny sposób wpłynąć na całkowitą sumę miesięcznych wydatków związanych z kredytem hipotecznym.

Zobacz także: Staniały pożyczki konsumpcyjne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Istnieje duża zależność między rynkiem nieruchomości a rynkiem kredytów hipotecznych.
Istnieje duża zależność między rynkiem nieruchomości a rynkiem kredytów hipotecznych.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama