reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czy można wycofać lub anulować wniosek o kredyt hipoteczny?

Czy można wycofać lub anulować wniosek o kredyt hipoteczny?

Warto wiedzieć, że nawet w trakcie załatwiania formalności kredytowych mamy możliwość wycofania lub anulowania wniosku kredytowego. Rozpoczęcie procedury wycofania wniosku może nas interesować np. w sytuacji, gdy bank przedstawił swoim klientom atrakcyjniejszą ofertę, niż ta, z której obecnie korzystamy. Korzystając z tej możliwości, możemy zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Poszukiwania, rodzinne rozmowy, konsultacje i w końcu wydaje nam się, że wybraliśmy bank z najatrakcyjniejszą ofertą kredytową. Aż nagle na horyzoncie pojawia się nowa, lepsza promocja. Co może zrobić klient, który ma poczucie utraconej szansy? Zależy od banku i etapu, na jakim znajduje się proces kredytowy. Część banków jako kluczowy uznaje moment rejestracji wniosku, dla innych liczy się dopiero dzień decyzji kredytowej.

Jeśli wniosek został już zaakceptowany przez bank, który bierze pod uwagę właśnie rejestrację wniosku, nie pozostaje nic innego, jak go wycofać i rozpocząć starania na nowo. Posunięcie jest warte zachodu szczególnie w momencie, gdy dana instytucja dopiero zabiera się do analiz. Proces kredytowy, od momentu złożenia wszystkich, wymaganych dokumentów, trwa obecnie od trzech do pięciu tygodni. Jeśli nasze dokumenty są już rozpatrywane, trzeba będzie poczekać odpowiednio dłużej. Przy wydłużaniu procedur należy liczyć się z ryzykiem. Na przykład dokumenty niezbędne dla decyzji kredytowej mogą stracić wazność: zaświadczenie o dochodach, wyciąg z konta, wyciągi z kart plus cała dokumentacja związana z nieruchomością.

Zobacz także: Jak wybrać kredyt hipoteczny? Na co zwrócić uwagę?

Więcej czekania, więcej formalności – kusi, aby machnąć ręką i brać to, co dają. Jeśli jednak sprzedawca może poczekać na nasze pieniądze, warto zrobić trochę zamieszania. Dłuższe oczekiwanie może dać całkiem interesujące oszczędności.

Nawet rzydziestoletni kredyt na setki tysięcy złotych w skali 30 lat ma możliwość być tańszy o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Najnowsza oferta Banku Millennium, przed zmianą klient Millennium, biorący 270 tys. zł kredytu na 30 lat, otrzymywał marżę 1,80 proc. i płacił 1617 zł raty. Według nowych zasad obowiązujących od 21 marca, jego marża po sprzedaży wiązanej spadła do 1,39 proc., a wraz z nią rata – do 1547 zł. Co miesiąc w portfelu pozostanie o 70 zł więcej. W ciągu całego czasu spłaty klient, który wziął kredyt pod koniec marca, zapłaci ponad 25 tys. zł mniej niż ten, który zaciągnął w tym samym banku taki sam kredyt na początku miesiąca.

Zobacz także: Czy można zaciągnąć kredyt hipoteczny na 100% wartości nieruchomości?

A co w sytuacji, gdy już zapadła decyzja kredytowa? Klient może zabiegać o jej anulowanie i ponowne rozpatrzenie wniosku na nowych warunkach. Na to jednak banki godzą się rzadko. Jeśli ktoś chce zawalczyć o tańszy kredyt, musi złożyć wniosek od nowa i z pewnością odświeżyć plik potrzebnych dokumentów. Można próbować uniknąć wycofania wniosku. Rejestracja wniosku, a nawet decyzja kredytowa niczego jeszcze nie przesądzają. Dopóki bank nie wpłaci pieniędzy na konto, pozostaje jeszcze czas na negocjacje. Szanse na sukces są spore.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nawet w trakcie załatwiania formalności kredytowych mamy możliwość wycofania lub anulowania wniosku kredytowego.
Nawet w trakcie załatwiania formalności kredytowych mamy możliwość wycofania lub anulowania wniosku kredytowego.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama