REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy zmniejsza się dostęp do kredytowania?

RED Real Estate Development
Teresa Witkowska
Mimo że kredyty tanieją, dostęp do finansowania zakupu mieszkań jest coraz bardziej ograniczony.
Mimo że kredyty tanieją, dostęp do finansowania zakupu mieszkań jest coraz bardziej ograniczony.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mimo że kredyty tanieją, dostęp do finansowania zakupu mieszkań jest coraz bardziej ograniczony. Na skutek wprowadzenia nowych, restrykcyjnych przepisów nastąpił spadek akcji kredytowej.

Serwis Comperia.pl obliczył, że w lutym obniżyła się średnia marża pożyczek w złotych i wyniosła ona 2,29 proc. Analitycy przewidują, że notowana od wielu miesięcy tendencja spadkowa będzie kontynuowana. Banki wciąż będą przebijać swoje oferty promocyjne. Windując marże kredytów we frankach szwajcarskich i dolarach amerykańskich, będą starały się również zminimalizować zaangażowanie finansowania w tych walutach. W ostatnim kwartale 2010 r. kredyty w rodzimej walucie stanowiły wartościowo 75 proc. wszystkich pożyczek.

REKLAMA

Czy banki nadal będą proponowały promocje?

Najkorzystniejsze propozycje kredytowe czekają na te osoby, które zdecydują się na dodatkowe produkty banków w ramach cross-sellingu. Średnia marża ofert promocyjnych wynosi 1,48 proc. (Comperia.pl). Na rynku można znaleźć pożyczkę z marżą nawet 0,79 proc., ale niskiej marży towarzyszy najczęściej wysoka prowizja.

Zobacz także: Czy po rozwodzie trudniej jest otrzymać kredyt hipoteczny?

REKLAMA

Przyjęcie promocyjnej oferty z obniżoną marżą wiąże się też zwykle z koniecznością założenia konta i zadeklarowaniem regularnych wpłat z tytułu wynagrodzenia. Należy też sprostać wpłacie określonej wysokości wkładu własnego. Banki premiują tańszym kredytem tych klientów, którzy będą korzystali z karty kredytowej, założą w banku lokatę albo zainwestują w fundusze inwestycyjne.

W ubiegłym roku banki pożyczały na mieszkanie przeciętnie 206 tysięcy złotych, podał Związek Banków Polskich. To rekord w historii akcji kredytowej. Średnia wartość udzielonego kredytu hipotecznego w zeszłym roku była wyższa nawet od poziomu z 2008 roku, kiedy na rynku panował boom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie jest to niestety powód do radości. To efekt tego, że na kredyty stać coraz mniej Polaków. Sięgają po nie osoby zamożniejsze, które posiadają większą zdolność kredytową. Wielu z potencjalnych klientów banków, którzy dotąd mieli szansę na nieduży kredyt, po kolejnych regulacjach nadzoru finansowego straciło szansę na zakup mieszkania. Głównym tego powodem, według analityków Związku Banków Polskich, jest problem pożyczkobiorców ze zgromadzeniem wymaganego przez banki wkładu własnego.

Z danych NBP wynika, że w ostatnim kwartale 2010 roku niemal 90 proc. banków zaostrzyło kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Bankowcy przewidują, że w najbliższym czasie będzie jeszcze trudniej uzyskać pożyczkę hipoteczną.


Zainteresowanie kredytami wśród poszukujących mieszkań nie słabnie. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadzając kolejne rekomendacje zaostrzające kryteria przyznawania kredytów hipotecznych, mocno ograniczyła dostęp do pożyczek. W ostatnich trzech miesiącach 2010 r. banki odnotowały zmniejszenie wartości i liczby udzielonych kredytów hipotecznych. W porównaniu z III kwartałem ub. r., w IV kw. 2010 roku ich liczba spadła o 6,5 proc., a wolumen o prawie 7 proc.

Dopłaty z programu „Rodzina na Swoim”?

Bardzo chętnie sięgamy po dopłaty do kredytów w ramach programu "Rodzina na Swoim". Zapowiedziane zmiany przepisów dotyczące ich przyznawania nie są jednak korzystne dla ubiegających się o te pożyczki. Przyszła nowelizacja spowodowała jeszcze większą popularność preferencyjnych kredytów. W IV kwartale 2010 r. banki udzieliły prawie 38 proc. pożyczek z dopłatą (2,8 mld zł) więcej niż III kwartale ubiegłego roku.

Zobacz także: Jakie są najczęstsze problemy z ubezpieczeniem kredytu hipotecznego?

Nowe przepisy zmniejszą limity cen mieszkań kwalifikujących się do dopłat i ograniczą rządowe wsparcie tylko do nowo wybudowanych lokali. Nie będzie to miało jednak wpływu na niektóre segmenty rynku pierwotnego.

REKLAMA

– Zmiana limitu cen do 7,1 tys. zł nie wpłynie w znacznym stopniu na sprzedaż nowych mieszkań. Osoby kupujące mieszkania wybierają zwykle te najtańsze na rynku. Młodzi ludzie, najczęściej szukający własnego lokum, już od dawna mają ograniczoną zdolność kredytową. Rzadko decydują się na mieszkania w cenie 9 tys. (obecny limit dla Warszawy). Segment mieszkań popularnych będzie cieszył się jeszcze większym zainteresowaniem. Na osiedlu Alpha, którego realizujemy właśnie kolejny etap, nadal wszystkie mieszkania będą kwalifikowały się do zaciągnięcia pożyczki z dopłatą – mówi Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w RED Real Estate Development.

Obecny rynek kształtują przede wszystkim możliwości nabywcze klientów. Niestety, w tym roku wzrósł miesięczny poziom wydatków rodzinnych, co automatycznie przełożyło się na spadek popytu. Pomimo coraz ciekawszych propozycji banków, coraz mniej klientów stać na zaciągnięcie kredytu. Pożyczki w ramach programu "RnS" najkorzystniejsze dla zadłużających się mają zostać zlikwidowane z końcem przyszłego roku. Równolegle rząd nie robi nic dla stworzenia wieloletniego, kompleksowego programu mieszkaniowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA