reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czy po rozwodzie trudniej jest otrzymać kredyt hipoteczny?

Czy po rozwodzie trudniej jest otrzymać kredyt hipoteczny?

Banki sceptycznie podchodzą do wniosków kredytowych składanych przez kredytobiorców będących świeżo po rozwodzie. Podobnie odnoszą się do osób, które niedawno podpisały intercyzę. Dzięki temu banki chcą uchronić się przed fikcyjnie powstałą rozdzielnością majątkową, która nie zawsze zabezpiecza przed długami byłego współmałżonka.

Podział majątku, niezależnie od tego, czy następuje w wyniku umowy przed notariuszem – intercyzy, czy też rozwodu, może się łączyć z dużymi emocjami. Ponadto, w wyniku rozwodu często obie strony muszą także zabezpieczyć swoje potrzeby mieszkaniowe. To znowu łączy się zwykle z potrzebą zaciągnięcia kredytu hipotecznego. W kilku bankach może okazać się to utrudnione albo niemożliwe. Niektóre instytucje bronią się bowiem przed fikcyjnie powstającymi rozdzielnościami majątkowymi. Może być ona wykorzystana, aby ukryć fakt, że jeden ze współmałżonków miał w przeszłości problemy z fiskusem, nie spłacał swoich zobowiązań lub też jego biznes przynosi obecnie straty. Fakt taki negatywnie wpłynąłby na zdolność kredytową małżeństwa, gdyby wspólnie udało się ono po finansowanie.

Zobacz także: Czy stać nas będzie na kredyt hipoteczny po trzech miesiącach zatrudnienia?

Ile trzeba zaczekać po intercyzie?

Właśnie dlatego banki niechętnie podchodzą do klientów świeżo po intercyzie. Trzy z nich (Eurobank, ING Bank Śląski i Getin Noble Bank) zbadają sytuację obojga współmałżonków lub odmówią kredytu,, jeśli od wizyty u notariusza nie minęło jeszcze 6 miesięcy. Nordea Bank Polska jest bardziej liberalny, bo wymaga trzymiesięcznego interwału. Banki mogą w tym czasie chcieć na przykład sprawdzić zaległości w ZUS i Urzędzie Skarbowym, historię w biurze informacji kredytowej lub bankowym rejestrze niesolidnych klientów, a także wyniki działalności prowadzonej przez osobę, z którą ustrój majątkowy został niedawno rozwiązany przez wnioskodawcę. Problem w tym, że aby sprawdzić BIK osoby, która nie przystępuje do kredytu, niezbędna jest jej zgoda.

Ponadto cztery banki (Allianz, Bank BPH, BZ WBK i HSBC) nie wskazują konkretnego okresu, jaki ma minąć od podpisania intercyzy do ubiegania się o kredyt hipoteczny. Jednak w ich przypadku wnioskodawca musi liczyć się z podejściem indywidualnym. W praktyce oznacza to, że wymienione instytucje także mogą chcieć upewnić się, czy intercyza nie została zawarta jedynie „pod kredyt”.

Zobacz także: Co zrobić, gdy kredyt zaczyna ciążyć?

A jak jest po rozwodzie?

Część banków zupełnie inaczej patrzy na sytuację osób po rozwodzie. W Eurobanku, Nordea Banku i Getin Noble Banku od razu od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie byli współmałżonkowie traktowani są jako odrębni kredytobiorcy. W dalszym ciągu jednak jest aż 5 banków, które przyznają że droga rozwodnika do kredytu hipotecznego może być bardziej wyboista.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Banki sceptycznie podchodzą do wniosków kredytowych składanych przez kredytobiorców będących świeżo po rozwodzie.
Banki sceptycznie podchodzą do wniosków kredytowych składanych przez kredytobiorców będących świeżo po rozwodzie.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama