reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Odwrócona hipoteka – szansa czy niebezpieczeństwo?

Odwrócona hipoteka – szansa czy niebezpieczeństwo?

Odwrócona hipoteka już niedługo może być popularnym rozwiązaniem wśród emerytów. Stwarza ona możliwości uzyskania dodatkowych pieniędzy do emerytury. Bez konieczności rozliczania się z nich.

Na czym to polega?

Odwrócony kredyt hipoteczny daje możliwość osobom po 60. roku życia otrzymania pieniędzy z banku. Z sukcesem został wprowadzony do 10 państw Unii Europejskiej. Dużą popularnością cieszy się także w Stanach Zjednoczonych. Odwrócona hipoteka zakłada, że właściciel mieszkania posiadający akt własności może podpisać z danym bankiem umowę w postaci aktu notarialnego. Na jej podstawie osoba zrzeka się praw do mieszkania po swojej śmierci. W ramach umowy lokal przejdzie wówczas na własność banku. W zamian, placówka do czasu śmierci właściciela zobowiązuje się wypłacać mu raz w miesiącu określoną sumę pieniędzy stanowiących kapitał nieruchomości. Rozwiązanie to pozwalałoby starszym osobom legalnie dorabiać do emerytury. Wielu ludzi ma jednak wątpliwości związane z odwróconą hipoteką:

- czy bank nie przestanie wypłacać pieniędzy po pewnym czasie? Nie ma takiej możliwości. Bank zobowiązuje się w umowie do regularnego dostarczania określonej sumy klientowi, który skorzystał z odwróconej hipoteki. Założenia ustawy regulują tę kwestię. 

- kto powinien skorzystać z takiego rozwiązania? To możliwość dorobienia dodatkowych pieniędzy do emerytury lub renty. Nad podjęciem tego typu decyzji powinny zastanowić się wszystkie starsze i samotne osoby. Dla wielu takie pieniądze mogą być gwarantem godziwej starości.

- co jest zaletą odwróconej hipoteki? Brak konieczności odprowadzania podatku od otrzymanych pieniędzy. Są one zwolnione z podatku.

Zobacz także: Czym jest spread?

Co jeśli klient umrze zanim bank odda mu równowartość nieruchomości?

W przypadku gdy kredytobiorca umrze tuż po podpisaniu umowy, jego rodzina ma prawo do odzyskania mieszkania. Może zwrócić brakującą kwotę bankowi i nabyć prawa do własności.

Zobacz także: Jak zarobić na franku szwajcarskim?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Od odwróconej hipoteki nie płaci się podatku.
Od odwróconej hipoteki nie płaci się podatku.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy128.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama