reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Od czego zależy oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Od czego zależy oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Wysokość oprocentowania, które musimy spłacić, zależy od marży, jaką nałoży na zadłużenie bank i od ceny waluty wśród banków z całego świata. Oprocentowanie jest wysokie, kiedy kredyt na mieszkanie jest np. bez wkładu własnego.

Marża kredytu

Oprocentowanie kredytu jest elementem, na którym bezpośrednio zarabia bank. To od jego wewnętrznej polityki i zasad przyznawania kredytów mieszkaniowych zależy wysokość oprocentowania. Zazwyczaj składa się z dwóch części – stałej w wysokości marży i wahającej się stopy referencyjnej. Nazwą tą określona jest średnia wysokość obcej waluty, wyliczona z kilkudziesięciu wartości dla banków na świecie. W zależności od kredytu hipotecznego, jaki zdecydowaliśmy się zaciągnąć, wyróżniamy trzy różne stopy referencyjne:

- WIBOR: dla kredytu w złotówkach,
- LIBOR: przy kredytach w obcej walucie,
- EURIBOR: specjalnie wyliczona stopa dla kredytu w euro. 

O ile bank ma ograniczone możliwości co do stopy referencyjnej przyjmowanej w oprocentowaniu, o tyle w przypadku marży wszystko zależy właśnie od niego. Wielu ludzi nie wie, że ma możliwość negocjować wysoką marżę do kredytu hipotecznego. Ponadto, chcąc obniżyć marżę w kredycie, postarajmy się o wysoki wkład własny w kredyt.

Zobacz także: Czym jest kredyt budowlano-hipoteczny?

Złudne promocje

W swoich ofertach banki na podstawie proponowanego oprocentowania określają atrakcyjność kredytu. Jak się jednak z czasem okazuje, po wygaśnięciu promocji bank zarabia na kliencie więcej niż w przypadku kredytu z wyższym początkowym oprocentowaniem. Dlatego ważne jest, żeby nie dać się nabrać. Często atrakcyjne oprocentowanie oferowane jest jedynie na pierwszy rok lub początkowe lata spłaty kredytu. Kredytobiorca musi nauczyć się myśleć perspektywicznie. Kredyt spłacamy nieraz przez kilkadziesiąt lat. Tego typu krótkoterminowe promocje niekoniecznie pomagają w uzyskaniu lepszych warunków kredytowych.

Zobacz także: Co zrobić, by pozbyć się hipoteki we franku?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Oprocentowanie kredytu jest elementem, na którym bezpośrednio zarabia bank.
Oprocentowanie kredytu jest elementem, na którym bezpośrednio zarabia bank.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama