reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyt hipoteczny a umowa o dzieło: o czym warto pamiętać?

Kredyt hipoteczny a umowa o dzieło: o czym warto pamiętać?

Umowa o dzieło nie zamyka drogi do kredytu. Kwota, którą pożyczy nam bank, będzie niższa niż w przypadku kredytobiorcy zatrudnionego na etacie. Należy pamiętać, że banki nie respektują zazwyczaj wniosków złożonych w czasie krótszym niż na 12 miesięcy od zatrudnienia.

Co zrobić, żeby dostać kredyt hipoteczny, nie uzyskując dochodów z umowy o pracę?

Sytuacja osób zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony jest o wiele lepsza, niż ta, w której znajdują się zatrudnieni na umowę o dzieło lub zlecenie. Dochód płynący z pracy na etat jest regularny i w oczach banku najbardziej bezpieczny. A chcąc dostać kredyt na mieszkanie, musimy udowodnić, że będziemy mieli z czego go spłacać. Pracując na umowę o dzieło, powinniśmy pamiętać o tym, że nie należy wnioskować o kredyt wcześniej, niż przed upływem 12 miesięcy od naszego zatrudnienia. Nieliczne banki dopuszczają możliwość przyznania kredytu takiej osobie, gdy pracuje nie krócej niż sześć miesięcy. Bank będzie nam wnikliwie patrzył na ręce. Nasza dotychczasowa historia kredytowa musi być nienaganna. Każde opóźnienie w spłacie rat może nas pozbawić szansy na kredyt hipoteczny.

Zobacz także: W jaki sposób skutecznie zwiększyć zdolność kredytową?

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Jak zawsze, najpierw bank sprawdzi naszą zdolność kredytową. Zazwyczaj robi to na podstawie zaświadczenia z pracy o zarobkach. Obejmuje ono 3 miesiące wypłat wstecz. W przypadku umowy o dzieło, bank poprosi nas o dostarczenie najnowszego zeznania podatkowego. Tam udokumentowane będą nasze wszelkie przychody. Niestety musimy liczyć się z tym, że możemy dostać niższy kredyt niż osoby zatrudnione na etat. Bank ma prawo, obliczając naszą zdolność kredytową, odjąć od niej 20%. To zabezpieczenie na wypadek pożyczenia zbyt wysokiej kwoty pieniędzy. Nasze zarobki traktowane są niestety niepewnie.

Zobacz także: Kredyty mieszkaniowe: marża a zdolność kredytowa

Jeśli poza dochodami, które uzyskujemy na umowę o pracę, dorabiamy sobie także na zlecenie, jesteśmy w dobrej sytuacji. Bank może podnieść naszą zdolność kredytową.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kredyt hipoteczny możemy uzyskać nawet przy zatrudnieniu na umowę o dzieło.
Kredyt hipoteczny możemy uzyskać nawet przy zatrudnieniu na umowę o dzieło.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama