reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Zwolnienie lekarskie a zdolność kredytowa

Zwolnienie lekarskie a zdolność kredytowa

Zwolnienie lekarskie na okres dłuższy niż 30 dni pozbawia nas możliwości osiągnięcia satysfakcjonującej zdolności kredytowej. Ofiarą tej procedury bankowej padają najczęściej kobiety w ciąży.

Dlaczego zwolnienie lekarskie może przysporzyć problemów z kredytem?

W momencie złożenia wniosku o kredyt hipoteczny bank rozpoczyna proces sprawdzenia klienta. Na podstawie wykazanych przez niego dokumentów, jak i zweryfikowania źródła zatrudnienia, jest wyliczana zdolność kredytowa dla danej osoby. Pozwala ona określić kwotę, na jaką możemy zaciągnąć kredyt. W przypadku małżeństw, które nie mają rozdzielności majątkowej, dochody dwóch osób są włączone w proces obliczania zdolności kredytowej. W praktyce oznacza to możliwość uzyskania wyższej zdolności, a co za tym idzie – wyższego kredytu. Niestety w przypadku, gdy kredytobiorca jest na zwolnieniu lekarskim przez ponad 30 dni, bank zazwyczaj nie wlicza jego dochodów w zdolność kredytową. Dzieje się tak dlatego, że pensja takiej osoby jest płacona przez ZUS. To sytuacja, która spotyka często młode małżeństwa składające wniosek o kredyt, gdy aktualnie spodziewają się dziecka. Bank argumentuje swoje zachowanie jako zabezpieczenie niestabilnych zarobków przed wliczeniem w zdolność kredytową.

Zobacz także: Karty kredytowe: jakie zmiany szykują banki?

Urlop wychowawczy nie pozwala na wzięcie kredytu

Inną sytuacją, która wyłącza kredytobiorcę z możliwości obliczenia zdolności kredytowej, jest przebywanie na urlopie wychowawczym. W związku z tym odradza się małżeństwom z małymi dziećmi złożenia wniosku kredytowego w momencie, gdy jedno z nich jest na takim urlopie. Z góry wiadomo, że bank nie wliczy zarobków osoby zajmującej się dzieckiem do ogólnej zdolności kredytowej.

Możliwe rozwiązania problemu 

Nieliczne placówki są gotowe wliczyć dochód osoby przebywającej na zwolnieniu lekarskim do zdolności kredytowej. Często wymaga się od kobiet w ciąży, żeby przedstawiły pisemne zobowiązanie, że po porodzie nie wezmą urlopu wychowawczego.

Zobacz także: Refinansowanie kredytu: kiedy mogę zmienić bank?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zwolnienie lekarskie na okres dłuższy niż 30 dni pozbawia nas możliwości osiągnięcia satysfakcjonującej zdolności kredytowej.
Zwolnienie lekarskie na okres dłuższy niż 30 dni pozbawia nas możliwości osiągnięcia satysfakcjonującej zdolności kredytowej.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama