reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czy wkład własny przy kredycie hipotecznym jest konieczny?

Czy wkład własny przy kredycie hipotecznym jest konieczny?

Coraz większa liczba banków w swojej ofercie zamieszcza kredyt bez wkładu własnego. Od pewnego czasu nie musimy dokładać z własnych pieniędzy, żeby dostać kredyt na mieszkanie.

Co daje wkład własny?

Środki materialne, które jesteśmy w stanie wyłożyć na zakup nieruchomości nazywane są wkładem własnym. Do niedawna chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny, musieliśmy taki wkład posiadać. Od pewnego czasu istnieje możliwość wzięcia kredytu na 100% wartości nieruchomości. W takim wypadku bank niejednokrotnie zwalnia z obowiązku wpłacenia wkładu własnego. Mimo to, gdy chcemy ubiegać się o kredyt w obcej walucie, mile widziane jest posiadanie własnych środków. To swojego rodzaju znak dla banku, że stać nas na zaciągany kredyt. Często wkład własny pozwala nam wynegocjować dużo lepsze warunki niż w przypadku kredytu na 100% wartości nieruchomości. Niestety jest on realnym pozbyciem się oszczędności. Zmniejsza szansę zabezpieczenia się przed ewentualnym kryzysem czy podwyższeniem kosztów kredytu. Gdy zaciąga się kredyt hipoteczny, dodatkowe pieniądze są bardzo potrzebne.

Zobacz także: Czy wkład własny przy kredycie hipotecznym jest konieczny?

Kredytobiorca o większym stopniu ryzyka

W przypadku, gdy nie decydujemy się na wniesienie wkładu własnego, istnieje realna szansa, by dostać tylko kredyt w złotówkach. Niestety osoba zaciągająca kredyt na 100% wartości jest traktowana przez bank jako klient o większym stopniu ryzyka. Bezpośrednio wpływa to na wysokość kosztów kredytu. Te bez żadnego wkładu własnego są znacznie droższe. Wiąże się to na przykład z koniecznością wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Różnice w kosztach kredytu z wkładem własnym i bez niego

Różnica jest widoczna przede wszystkim w kosztach dodatkowych ubezpieczeń kredytu. Wkład własny minimalizuje je praktycznie do zera. Ponadto, kredyt na 100% wartości to wyższa marża i prowizja. Oczywiście wiąże się to też z faktem, że z wkładem własnym zaciągamy kredyt na mniejszą kwotę. Przy kredycie bez wkładu odczujemy wysokość rat. Są one nieporównywalnie wyższe.

Zobacz także: Czy można dzielić kredyt z rodzicami?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wkład własny to środki materialne, które jesteśmy w stanie wyłożyć na zakup nieruchomości.
Wkład własny to środki materialne, które jesteśmy w stanie wyłożyć na zakup nieruchomości.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama