reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czy można finansować dodatkowe koszty zakupu nieruchomości z kredytu?

Czy można finansować dodatkowe koszty zakupu nieruchomości z kredytu?

Kwota kredytu hipotecznego nie zawsze pozwala nam na sfinansowanie tzw. opłat okołokredytowych. To problem dla tych, którzy wszystkie środki własne włożyli w nieruchomość.

Czym są koszty okołokredytowe?

Koszty okołokredytowe to wszystkie dodatkowe opłaty związane z udzieleniem kredytu i zakupem nieruchomości. Koszty te ponosimy na rzecz banku lub w związku z czynnościami prawnymi. To także prowizja dla agencji nieruchomości za pośrednictwo w kupnie lokum. Dodatkowe koszty to przede wszystkim też te związane z zapłatą podatku od zakupionej nieruchomości czy wynagrodzeniem notariusza za sporządzenie aktu notarialnego. Zazwyczaj wymagane przy kredycie dokumenty, takie jak wycena nieruchomości czy określenie przez bank zdolności kredytowej w postaci promesy bankowej, są kosztami okołokredytowymi. Musimy za nie zapłacić niezależnie od kwoty kredytu otrzymanej na kupno nieruchomości.

Zobacz także: Kredyty: dlaczego frank jest wciąż popularny?

Zaciągnij kredyt na ponad 100% wartości nieruchomości

Rozwiązaniem problemów może okazać się zaciągnięcie kredytu na ponad 100% wartości nieruchomości. Tego typu pożyczkę można już znaleźć w ofercie kilku banków. Plusem jest oprocentowanie takiego kredytu. Często stopa procentowa jest taka sama jak w przypadku zwykłego kredytu mieszkaniowego o wartości niższej niż 100% nieruchomości. Mimo wszystko jednak kredyt na wysokość wyższą niż wartość nieruchomości będzie droższy. Nie zależy to tylko i wyłącznie od kwoty, którą pożyczamy. Musimy liczyć się z tym, że niektóre banki będą od nas wymagały dokumentacji poniesionych kosztów okołokredytowych. W naszym obowiązku będzie przedstawić faktury czy akt notarialny.

Zobacz także: Kredyty hipoteczne - idziemy na rekord?

Nie zawsze pieniądze na dodatkowe koszty dostaniemy od razu do ręki. Zdarza się, że bank nie chce udzielić nam kredytu z możliwością pokrycia dodatkowych kosztów. Należy pamiętać, że często stosowaną przez bank praktyką jest zwrot pieniędzy za koszty okołokredytowe. Najpierw zmuszeni jesteśmy pokryć je z własnej kieszeni.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kwota kredytu hipotecznego nie zawsze pozwala nam na sfinansowanie tzw. opłat okołokredytowych.
Kwota kredytu hipotecznego nie zawsze pozwala nam na sfinansowanie tzw. opłat okołokredytowych.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama