reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ożywienie na rynku kredytowym

Ożywienie na rynku kredytowym

Na rynku kredytów hipotecznych zauważalne jest znaczne ożywienie. Kryzys, z całą pewnością, został zażegnany. Ceny mieszkań nie wzrosną jednak znacznie, gdyż wiele lokali oddanych do użytku w latach 2008-2009 pozostaje bez właścicieli.

Jeszcze w dobie kryzysu, banki zdecydowanie zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów hipotecznych. Dotknęło to, w pierwszej kolejności, deweloperów, którzy oferowali wiele świeżo ukończonych lokali, ale popyt słabł. Podobne problemy pojawiły się także na rynku wtórnym.

Teraz, gdy kryzys na rynku kredytów pozostaje wyłącznie niemiłym wspomnieniem, zainteresowanie zakupem mieszkań czy domów jednorodzinnych zdecydowanie wzrosło, a zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest znów niemal na wyciągnięcie ręki, oczekiwano znacznego wzrostu cen lokali mieszkalnych. Nie będą one jednak rosły zbyt szybko. Dlaczego? W następstwie kryzysu, na rynku pozostało wiele lokali ukończonych w 2008 czy 2009 roku, które nie zostały sprzedane.

Choć wakacje nigdy nie były szczególnie urodzajnym okresem na rynku kredytowym, w tym roku może być inaczej. Ma to związek z wprowadzeniem w sierpniu rekomendacji T, która zmusi banki do ograniczenia kredytów walutowych do 80% wartości nieruchomości. Oznacza to, że potencjalny kredytobiorca będzie musiał wykazać się około 20% wkładem własnym.

Zobacz: Dom i działka

Porównując aktualne działania banków z tymi z 2008 roku widać wiele zmian. Po pierwsze wyżej oceniana jest zdolność kredytowa klientów banków. Aktualnie mogą otrzymać kredyt wyższy nawet o połowę. Eksperci podkreślają, że wynika to przede wszystkim z faktu, że kredyty są teraz tańsze, a i raty niższe. Kredyt hipoteczny jest, generalnie, korzystny dla obu stron. Klient uzyskuje znaczne wsparcie finansowe, które pozwala mu zaspokoić potrzeby mieszkaniowe. Bank zyskuje klienta na 15 czy 20 lat, co wiąże się z możliwością oferowania mu innych usług finansowych. Stanowi to bodziec do przyciągania jak największej liczby klientów. W związku z tym, rezygnują z prowizji, tną marże (dla pożyczek w złotym spadły one w ostatnim czasie o 1%).

Zobacz również: Kredyty

Nie jest jednak przewidywany wielki boom na rynku kredytów. Ceny mieszkań raczej się stabilizują i w najbliższym czasie należy przypuszczać, że nie będą one rosnąć skokowo. Co nie zmienia faktu, że sprzedaż kredytów hipotecznych nadal będzie w centrum zainteresowania – zarówno banków, jak i wszystkich zainteresowanych zakupem własnego M3.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeszcze w dobie kryzysu, banki zdecydowanie zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów hipotecznych
Jeszcze w dobie kryzysu, banki zdecydowanie zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów hipotecznych


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama