reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyt mieszkaniowy: krok po kroku

Kredyt mieszkaniowy: krok po kroku

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania? Myślisz o zaciągnięciu kredytu hipotecznego? Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

Punkt pierwszy: wybór banku

Jeżeli jesteś na początku drogi, zadajesz sobie pytanie – w którym banku najlepiej wziąć kredyt? Aby dokonać najbardziej odpowiedniego wyboru musisz wziąć pod uwagę kilka następujących kwestii:

1. Porównaj oprocentowania. Na oprocentowanie składa się stopa procentowa (która w większości przypadków jest zmienna i zależna od wielkości wskaźników WIBOR lub LIBOR) oraz marża, którą ustala bank. Im niższe oprocentowanie, tym mniej odsetek zapłacisz, a co za tym idzie – mniejszą ratę miesięczną.
2. Sprawdź, czy bank pobiera prowizję. Banki na ogół ustalają ją na poziomie1 lub 2%. Szukaj promocji. Czasem bank przez pewien okres oferuje zawarcie umowy kredytu bez pobierania prowizji.
3. Dowiedz się, czy bank pozwala spłacić kredyt wcześniej. Sprawdź, jaka jest wysokość ewentualnej prowizji za wcześniejszą spłatę lub czy bank nie nakłada innych wymagań (np. co do kwoty lub terminu spłat).
4. Warto dowiedzieć się, czy bank nie wymaga dodatkowych ubezpieczeń (np. na życie lub niskiego wkładu własnego).
5. Sprawdź, jakich dokumentów wymaga bank. Będą one niezbędne na dalszym etapie ubiegania się o kredyt.
6. Jeżeli rozważasz zaciągnięcie kredytu w obcej walucie, sprawdź czy taką opcję oferuje badany przez Ciebie bank.

Punkt drugi: skompletuj dokumenty i złóż wniosek

Jeżeli wybrałeś już kilka banków, które spełniają Twoje oczekiwania, czas podjąć kolejne decyzje. Zanim jednak będziesz mógł podjąć dalsze, bardziej konkretne kroki, złóż wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Nie ograniczaj się tylko do jednego banku, złożenie wniosku jest niezobowiązujące. Każdy bank nieco inaczej kształtuje katalog wymaganych dokumentów. Z całą pewnością będziesz musiał przedstawić dwa dokumenty tożsamości, informację o zarobkach oraz dokumenty dotyczące nieruchomości, którą chcesz nabyć.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Punkt trzeci: okres spłaty i wkład własny

W następnej kolejności bank zbada twoją zdolność kredytową. Już tutaj warto zastanowić się nad dwoma istotnymi kwestiami. Jak długi będzie okres kredytowania? Czy i w jakiej wysokości dysponuję wkładem własnym? Twoja zdolność kredytowa zostanie zdecydowanie lepiej oceniona w przypadku dłuższego okresu spłaty i udziału w zakupie nieruchomości poprzez wniesienie wkładu własnego.
To, czy zaciągniesz kredyt na 10, 20 czy też 30 lat wpłynie na wysokość rat miesięcznych. Będą one tym niższe, im dłuższy okres spłaty wybierzesz. Kredyt na długi okres to jednak zdecydowanie większe odsetki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak najszybciej dostarcz do banku odpis z księgi wieczystej.
Jak najszybciej dostarcz do banku odpis z księgi wieczystej.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama