REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt mieszkaniowy: krok po kroku

Marta Wrzosek
Jak najszybciej dostarcz do banku odpis z księgi wieczystej.
Jak najszybciej dostarcz do banku odpis z księgi wieczystej.

REKLAMA

REKLAMA

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania? Myślisz o zaciągnięciu kredytu hipotecznego? Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

Punkt pierwszy: wybór banku

Jeżeli jesteś na początku drogi, zadajesz sobie pytanie – w którym banku najlepiej wziąć kredyt? Aby dokonać najbardziej odpowiedniego wyboru musisz wziąć pod uwagę kilka następujących kwestii:

REKLAMA

1. Porównaj oprocentowania. Na oprocentowanie składa się stopa procentowa (która w większości przypadków jest zmienna i zależna od wielkości wskaźników WIBOR lub LIBOR) oraz marża, którą ustala bank. Im niższe oprocentowanie, tym mniej odsetek zapłacisz, a co za tym idzie – mniejszą ratę miesięczną.
2. Sprawdź, czy bank pobiera prowizję. Banki na ogół ustalają ją na poziomie1 lub 2%. Szukaj promocji. Czasem bank przez pewien okres oferuje zawarcie umowy kredytu bez pobierania prowizji.
3. Dowiedz się, czy bank pozwala spłacić kredyt wcześniej. Sprawdź, jaka jest wysokość ewentualnej prowizji za wcześniejszą spłatę lub czy bank nie nakłada innych wymagań (np. co do kwoty lub terminu spłat).
4. Warto dowiedzieć się, czy bank nie wymaga dodatkowych ubezpieczeń (np. na życie lub niskiego wkładu własnego).
5. Sprawdź, jakich dokumentów wymaga bank. Będą one niezbędne na dalszym etapie ubiegania się o kredyt.
6. Jeżeli rozważasz zaciągnięcie kredytu w obcej walucie, sprawdź czy taką opcję oferuje badany przez Ciebie bank.

Punkt drugi: skompletuj dokumenty i złóż wniosek

Jeżeli wybrałeś już kilka banków, które spełniają Twoje oczekiwania, czas podjąć kolejne decyzje. Zanim jednak będziesz mógł podjąć dalsze, bardziej konkretne kroki, złóż wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Nie ograniczaj się tylko do jednego banku, złożenie wniosku jest niezobowiązujące. Każdy bank nieco inaczej kształtuje katalog wymaganych dokumentów. Z całą pewnością będziesz musiał przedstawić dwa dokumenty tożsamości, informację o zarobkach oraz dokumenty dotyczące nieruchomości, którą chcesz nabyć.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Punkt trzeci: okres spłaty i wkład własny

W następnej kolejności bank zbada twoją zdolność kredytową. Już tutaj warto zastanowić się nad dwoma istotnymi kwestiami. Jak długi będzie okres kredytowania? Czy i w jakiej wysokości dysponuję wkładem własnym? Twoja zdolność kredytowa zostanie zdecydowanie lepiej oceniona w przypadku dłuższego okresu spłaty i udziału w zakupie nieruchomości poprzez wniesienie wkładu własnego.
To, czy zaciągniesz kredyt na 10, 20 czy też 30 lat wpłynie na wysokość rat miesięcznych. Będą one tym niższe, im dłuższy okres spłaty wybierzesz. Kredyt na długi okres to jednak zdecydowanie większe odsetki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na ogół banki wymagają, abyś brał udział w finansowaniu zakupu nieruchomości poprzez wniesienie około 20% wkładu własnego. Jeżeli nie jesteś w stanie tego uczynić, bank może zażądać ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, które przeciętnie wynosi 3–3,5% brakującej kwoty. W żadnym razie nie warto pozbawiać się wszelkich oszczędności. Kredyt będzie spłacany latami, a nikt nie jest w stanie zagwarantować nam całkowicie stabilnej sytuacji finansowej przez cały ten okres.

Punkt czwarty: waluta i raty

REKLAMA

W międzyczasie musisz zdecydować, czy chcesz wziąć kredyt w złotówkach, czy też może w jednej z oferowanych walut obcych. Kredyt walutowy to na ogół niższe oprocentowanie, ale i ryzyko wahań kursowych. Kredyt w walucie polskiej gwarantuje większy spokój, ale bankowi oddasz nieco więcej.

Decyzja dotycząca rat sprowadza się do wyboru – raty równe czy malejące. Jeżeli aktualnie dysponujesz (i w kolejnych paru latach będziesz dysponował) większą sumą pieniędzy, możesz zdecydować się na raty malejące. Jeśli chcesz przez cały okres kredytowania spłacać tę samą kwotę, raty równe są dla ciebie najlepsze. Pamiętaj, że raty malejące gwarantują także nieco niższy koszt kredytu.

Zobacz również: Kredyt hipoteczny – vademecum

Punkt piąty: podpisanie umowy przedwstępnej i oczekiwanie na podjęcie decyzji

Bank będzie potrzebował kilkunastu dni na podjęcie decyzji, czy udzielić ci kredytuc czy też nie. Zanim jednak w ogóle zabierze się do pracy, musisz przedstawić mu podpisaną wcześniej z deweloperem umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości. Biorąc pod uwagę wszelkie wyżej wskazane okoliczności, bank wyda decyzję – pozytywną bądź nie. Pozytywna decyzja zawiera proponowane przez bank warunki kredytu. Nie jest ona dla Ciebie wiążąca. To Ty wybierasz, czy z danym bankiem umowę podpiszesz, czy też zdecydujesz się na inny. Możesz również negocjować warunki kredytu.

Punkt szósty: podpisanie umowy z bankiem i uruchomienie kredytu

REKLAMA

Jeżeli obie strony (tzn. bank i jego klient) są zadowoleni z warunków kredytu, mogą podpisać umowę. Pamiętaj, aby przeczytać ją bardzo uważnie. Umowa zostaje niemal sfinalizowana. Aby uruchomić kredyt musisz jednak spełnić jeszcze kilka istotnych warunków. Po pierwsze, musisz przedstawić bankowi ostateczną umowę zawartą z deweloperem. Po drugie, konieczne jest uiszczenie wszelkich opłat związanych z wpisaniem do księgi wieczystej hipoteki na nieruchomości. Dopiero wówczas kredyt zostanie uruchomiony.

Pamiętaj, że faktyczny wpis hipoteki nastąpi, zapewne, dopiero kilka bądź nawet kilkanaście tygodni po wypłacie pieniędzy. Jak najszybciej dostarcz do banku odpis z księgi wieczystej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA