reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak obliczyć zdolność kredytową?

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Zarówno pozytywna decyzja kredytowa banku, jak i wysokość kredytu zależą od twojej zdolności kredytowej. Bank musi mieć możliwość zbadania, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu wraz z odsetkami. Co bank bierze pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to możliwość zaciągnięcia kredytu i spłacania go wraz z odsetkami w wyznaczonym przez bank terminie. Ocena zdolności kredytowej nie wpływa wyłącznie na sam fakt przyznania kredytu. Niebagatelną rolę odgrywa również w określeniu wysokości kredytu.

Dla banku jest to informacja, że klient będzie w stanie spłacać kredyt regularnie. Kredytobiorca zaś skoncentruje się na poszukiwaniu mieszkania, na które rzeczywiście go stać. Banki oceniają zdolność kredytową różnie, biorąc pod uwagę wiele czynników. Istotnym elementem jest także to, jakie ryzyko jest w stanie zaakceptować bank.

Pamiętaj, że odmowa udzielenia kredytu przez jeden bank, nie wyklucza otrzymania go w innym. Decydując się na zaciągnięcie kredytu, udaj się do więcej niż jednego banku.

Oceń swoją zdolność kredytową samodzielnie

Zanim udasz się do banku (banków), warto oszacować swoją zdolność kredytową w domu. Internet oferuje niezliczoną ilość kalkulatorów kredytowych, które po wprowadzeniu podstawowych danych (m.in. wkład własny, oprocentowanie, okres spłaty, wartość nieruchomości, kwota kredytu) obliczą twoją miesięczną ratę kredytu. Już na tej podstawie będziesz mógł stwierdzić, czy stać cię na kredyt.

Ocena zdolności kredytowej wykonywana przez bank odbywa się na podstawie złożonego wniosku kredytowego, biorąc pod uwagę już konkretną nieruchomość, którą chcesz nabyć.

Zobacz także: Zmiany w kredytach mieszkaniowych

Na co bank zwraca uwagę?

Na ogół zdolność kredytowa oceniana jest na podstawie aktualnego bilansu przychodów i wydatków. Nie są to jednak jedyne czynniki. Bank bierze pod uwagę również:
• stan cywilny;
• wykształcenie;
• wykonywany zawód (w tym sposób uzyskiwania dochodu, np. umowa o pracę, umowa zlecenia, własna działalność gospodarcza);
• poziom i regularność dochodów;
• liczbę osób w twoim gospodarstwie domowym;
• wkład własny;
• okres spłaty kredytu.

Bank ocenia również twoją historię kredytową. Wcześniejsze problemy ze spłatą kredytu mogą znacznie utrudnić lub wręcz uniemożliwić ci zaciągnięcie kredytu w danym banku.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Jest na to kilka sposobów. W pierwszej kolejności warto przedłużyć okres spłaty innych posiadanych kredytów. Zmniejszy to bowiem miesięczną ratę, która wpływa na wysokość naszych wydatków.

Warto również zrezygnować z wszelkich posiadanych kart kredytowych. Można wziąć też pod uwagę zaciągnięcie kredytu wraz ze współkredytobiorcą.

Zobacz także: Zwiększenie zdolności kredytowej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sam możesz obliczyć swoją zdolność kredytową, wykorzystując do tego kalkulator kredytowy.
Sam możesz obliczyć swoją zdolność kredytową, wykorzystując do tego kalkulator kredytowy.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama